Gaziantep Emniyeti Okul Güvenlik Tedbirlerini Artırdı

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlayacağı önümüzdeki günlerde, Okul güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması için okul yönetimlerinin irtibat kuracakları, yaşanabilecek güvenlik sorunlarını...

Gaziantep Emniyeti Okul Güvenlik Tedbirlerini Artırdı
banner206
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlayacağı önümüzdeki günlerde, Okul güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması için okul yönetimlerinin irtibat kuracakları, yaşanabilecek güvenlik sorunlarını paylaşabileceği ‘‘Polis İrtibat Görevlisi’’ görevlendirildi.
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü , 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlayacağı önümüzdeki günlerde, Okul güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması için şu tedbirleri yayınladı.
“Okul yönetimi ile işbirliği içerisinde ailelerin bilgilendirilmesine yönelik önleyici ve koruyucu güvenlik tedbirleri, okul giriş ve çıkış zamanlarında; okul güzergahı ile okulun çevresindeki sokaklarda genel asayiş ve trafik tedbirleri, okulla hiçbir ilişkisi bulunmayan, öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel olan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılmasına yönelik koruyucu tedbirler, okulların yakın çevresinde bulunan umuma açık yerler, internet kafeler elektronik oyun salonları ile park ve bahçelere yönelik alınan koruyucu tedbirler, Öğrencilerin, yasa dışı örgütlerin ve bu örgütlerin ideolojik faaliyetlerinin etkilerinden uzak tutulmasına yönelik tedbirleri, öğrencilerin, şiddet ve şiddet içeren olaylara karşı önleyici ve koruyucu güvenlik tedbirleri, uyuşturucu ve uçucu madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı koruyucu güvenlik tedbirleri ile öğrencilerin her anlamda gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek olumsuz unsurlardan korunmasına yönelik tedbirler, okullarda, servis şoförleri, rehber personel, kantin çalışanları vb. personel ile ilgili koruyucu güvenlik tedbirleri, okul çevresi ve güzergahlarında meydana gelen suçların zaman ve mekana göre dağılımı, yoğunluğu, suç işleyenlerin ve suça maruz kalanların dağılımları gibi istatistikler göz önünde bulundurularak suç analiz çalışmalarının yapılması ve suç haritalarının hazırlanarak elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde okulların risk derecelerinin belirlenmesine yönelik önleyici güvenlik tedbirleri, afiş, broşür, toplantılar vb. faaliyetler ile yapılan tüm çalışmaların kamuoyuna duyurulması ve ihbarların artmasına yönelik önleyici ve bilgilendirici tedbirler alınarak, Çocukların ilimiz genelinde sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim ve öğretim görmeleri hedeflenmektedir. Bu çerçevede, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı içerisinde, ilkokul, ortaokul ve liselerde birimlerimizce aşağıda belirtilen tedbirler alınacaktır”
“18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE TÜTÜN VE ALKOLLÜ İÇECEKLERİN SATILMAMASI YÖNÜNDE KONTROLLER ARTACAK”
Çocuk Şube Müdürlüğünce okul çevrelerinde bulunan tekel bayileri, büfeler kontrol edilerek, ilgili mevzuat gereği “18 yaşından küçüklere tütün ve alkollü içeceklerin satılmaması” yönünde kontroller yapılacak. Öğrencileri ruhsal, bedensel ve cinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek her türlü müstehcen yayın ve zararlı elektronik oyunlardan korumaya yönelik İnternet Salonları, Oyun Salonları ve diğer umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde sık sık kontrol ve denetimler yapılacağını bildirildi.
“TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ YIL BOYUNCA OKUL YÖNETİMİ İLE İRTİBAT HALİNDE BULUNACAK”
Sorumluluk bölgelerinde bulunan okullarda sağlıklı bilgi akışını sağlamak ve Çocuk Şube Müdürlüğü ile koordineli çalışmak üzere “ Okul İrtibat Görevlileri ” belirlenerek görevlendirildi. Görevliler yıl boyunca okul yönetimi ile irtibat halinde bulunacak. Okul çevresi ve güzergahında meydana gelen suçlar ile ilgili gerekli analizleri yapılıp. Bu kapsamda riskli gördüğü 11 okulda gerekli tedbirleri alınacak.
Öğrencilerin yasa dışı örgütlerden ve ideolojik faaliyetlerden korunmasına yönelik gerekli çalışmalar ile konferans, panel vb. eğitim faaliyetleri planlaması yapılarak riskli olarak değerlendirdiği okullarda gerekli güvenlik önlemleri Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce alınacak.
KOM Şube Müdürlüğünce, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 09 Mayıs 2014 tarihli 28 ve 29 Sayılı Okul Çevresinde Alınacak Önleyici Tedbirler Konulu Genelgeleri kapsamında okul çevresinde ve güzergahlarında madde kullanımı ve satışı ile ilgili riskli gördüğü okulların çevresinde 17 Narkotim Ekibi görevlendirmek suretiyle gerekli tedbirleri alacak.
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce, Okul servis güzergahlarında ve okul önlerinde okul servis taşıtlarının kontrol ve denetimleri yapılacak. Servis firma sahipleri ve yöneticileri ile toplantılar yapılarak, okul güvenliği ile ilgili bilgilendirilmesi ve duyarlılığının arttırılmasına yönelik konferans, panel, seminer, sempozyum vb. faaliyetlerin düzenlenmesi çalışmaları yapılacak. Trafiğin yoğun olduğu, özellikle okul giriş çıkış saatlerinde çocukların güvenliğinin sağlanmasına yönelik önlemler alınacaktır. Öğrencilerin trafik eğitimi almaları sağlanacaktır. Okul geçit görevlilerinin seçimi ve eğitimi sağlanacak.
İlçe Emniyet Müdürlükleri/ Amirliklerince, Şahinbey ilçesi idaresinde bulunan 177 okul, Şehitkamil ilçesinde 132 okul çevresinde resmi ekipler tarafından gerekli görevlendirme yapılıyor. Ayrıca Şahinbey İlçesinde riskli olarak değerlendirilen 21 okul ile Şehitkamil ilçesinde riskli olarak değerlendirilen 14 okulun giriş-çıkış saatlerinde sürekli olarak resmi ekip görevlendirildi.
Özellikle öğrencilerin okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul çevresinde bekleyen, gezinen ve bulunan, eğitim ve öğretim kurumları ile hiçbir şekilde ilişiği olmayan kişi veya gruplara, öğrencilerin sağlığı açısından tehlike oluşturabilecek nitelikteki maddeleri bulunduran veya satanlara, 05 Eylül 2013 tarih ve 2241 sayılı Gaziantep Valilik Kararı gereği Kabahatler Kanununun ilgili maddeleri gereğince (5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi) cezai işlem uygulanacak
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142