Askerlerle birlikte operasyon yapıldı.

.

Askerlerle birlikte operasyon yapıldı.
DEDAŞ Şanlıurfa’dan sonra Şırnak'ta kaçak trafo avına çıktı
Tarımsal sulamada yüzde 92’yi aşan kayıt dışı elektrik kullanımının önüne geçmek için bir yandan teknolojik yatırımlara ağırlık veren Dicle Elektrik Dağıtım, bir yandan da sahada belirlediği kaçak trafolara müdahalede bulunuyor. Güvenlik sorunu bulunan yerlerde bu çalışmalar çoğu zaman jandarmadan yardım istenerek yapılabiliyor. Son olarak Şırnak’ın Silopi ilçesinde tespit edilen 43 kaçak trafo, devre dışı bırakıldı.

BİR KÖYDE 43 KAÇAK TRAFO TESPİT EDİLDİ
Dicle Elektrik Dağıtım, kayıt dışı elektrik ile mücadeleye, sorumluluk bölgesinde süren operasyonlara rağmen aralıksız biçimde devam ediyor. Enerji şirketine bağlı kaçak ile mücadele ekipleri, son olarak Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Çiftlik köyünde tarımsal sulamada kayıt dışı kullanılan 43 adet kaçak elektrik trafosu belirlediler.
Dicle Elektrik Dağıtım görevlileri, öncelikle trafo sahibi olan çiftçilere sayaç taktırarak kullandıkları elektriği kayıt altına almaları için sayaç taktırmalarını, bu sayede kullandıkları elektrikte ciddi indirim imkanı sağlayan kampanyaya dahil olmalarını istedi. Ancak, birçok kez yenilenen bu çağrılara çiftçilerden bir türlü olumlu yanıt gelmedi.

KAÇAK TRAFOLAR İÇİN TOPLATMA KARARI
İl genelinde tarımsal sulama kampanyası çerçevesinde anlaşma sağlanarak 326 tarımsal sulama trafosuna sayaç takan ve bunları kayıt altına alan Dicle Elektrik Dağıtım Şırnak İl Müdürlüğü, diğer müşterileri için kötü örnek teşkil eden ve bedeli tüm vatandaşlar tarafından ödenen kayıt dışı kullanıma son vermek için söz konusu 43 kaçak trafoya müdahale etme kararı aldı.
Alınan bu karar üzerine şirket avukatları zaman geçirmeden Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, kaçak trafoları kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık, bu başvuru üzerine kayıt dışı trafolara el konulması yönünde karar verdi.

TRAFO OPERASYONU SAAT 04.00’DA BAŞLADI
Savcılığın toplatma kararı üzerine Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, gerekli müdahalede bulunmak üzere hazırlıklara başladılar. Bu arada, trafoların toplanması sırasında yaşanabilecek olayların önlenebilmesi ve güvenliğin sağlanabilmesi için İlçe Jandarma Komutanlığı’na gerekli başvuruda bulunuldu. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra ekipler sabah saat 04.00’da Çiftlik köyüne doğru yola koyuldu.
Güvenliği sağlamakla görevli olan 100 kadar jandarma ise, kobra tipi zırhlı araçlar ve toplumsal müdahale araçları (TOMA) ile ekiplere refakat etti.

TOPLANAMADI ANCAK ENERJİ HATARI TOPLANDI
Daha önce kaçak trafoların alınması için kiralanan vinçlerin sahipleri son anda vazgeçince, kaçak trafolara önceden planlandığı gibi yerlerinden sökülmek suretiyle el konulamadı. Ancak, alınan güvenlik önlemleri arasında trafolara enerji sağlayan tüm iletkenler ekipler tarafından kısa sürede bağlantı yerlerinden kesilerek toplandı. Böylece kaçak trafolara elektrik enerjisi gitmesi engellenmiş oldu.

ÇİFTÇİLER SAYAÇ TAKTIRMAK İÇİN BAŞVURDU
Silopi’de gerçekleştirilen trafo operasyonunun ardından enerjileri kesilen bir çok çiftçinin, Dicle Elektrik Dağıtım’a başvuruda bulunarak, Tarımsal Sulama Kampanyası’ndan yararlanarak sayaç taktırmak istediğini bildirdi. Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü yetkilileri, başvuruda bulunan çiftçilerin kullandığı trafolara sayaç takmak suretiyle indirimli elektrik kullanma imkanından yararlanacakları kampanyaya dahil edildiklerini bildirdiler. Yetkililer, kayıt dışı trafolar ile kullanılan kaçak elektriğin bedelinin ülke genelindeki herkesin cebinden çıktığını hatırlatırken ‘’Kaçak elektrik kullanmayın’’ çağrısını yinelediler.


Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2016, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142