Kimlik göstermeyen gazeteci karakolluk oldu

Kimlik göstermeyen gazeteci karakolluk oldu
banner206
İstanbul Beşiktaş'ta bekçiler tarafından GBT'ye alınan bir gazeteci, bekçilere kimlik kontrolü yapamayacaklarını söylemesinin ardından karakola götürülerek 579 lira para cezasına çarptırıldı.
Geçtiğimiz ocak ayının sonunda, TBMM İçişleri Komisyonu'nda AK Parti ve MHP'nin oylarıyla kabul edilen bekçilere yeni yetkiler tanıyan kanun teklifinin, bu hafta Meclis Genel Kurulu'na gelmesi beklenirken; İstanbul Beşiktaş'ta bekçiler tarafından GBT'ye alınan bir gazeteci, bekçilere kimlik kontrolü yapamayacaklarını söylemesinin ardından karakola götürülerek 579 lira para cezasına çarptırıldı.

BEKÇİLER, POLİSİ ARAYARAK İHBARDA BULUNDU

İleri Haber'de yer alan habere göre, Türkali Mahallesi'nde gerçekleşen olayda, Ersan Kınık isimli gazeteci evine girmek üzereyken iki mahalle bekçisi tarafından durdurularak Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasına alınmak istendi. Kınık'ın bekçilerin kimlik sorma yetkisini içeren kanun teklifinin henüz Meclis Genel Kurulu'nda oylanmadığını ve Resmi Gazete'de yayımlanmadığını söylemesi üzerine bekçiler, olay yerine polis ekiplerini çağırdı.

Çağırılan ekip aracından inen komiser yardımcısının yasanın Meclis’ten geçtiğini iddia etmesi üzerine bekçilere söylediklerini tekrarlayan Kınık, komiser tarafından 'gereksiz yere zorluk çıkarmakla' itham edildi ve savcılığa çıkarılmakla tehdit edildi.

"KANUNSUZLUK YAPIYORSUNUZ" DEDİ, 579 LİRA CEZA YEDİ

Komiser yardımcısının olay yerinden ayrılmasının ardından başka bir polis ekibi gelerek Kınık ve beraberindeki iki bekçiyi Beşiktaş karakoluna götürdü. Burada tutanak tutulmasının ardından Kınık'a kabahatler kanunu kapsamındaki 32. ve 40. maddeye istinaden 392 TL ve 187 TL olmak üzere iki ayrı idari para cezası uygulandı.

Karakoldan sabaha karşı bırakılan Ersan Kınık, yapılan bu haksız uygulamaya karşı gelen vatandaşların para cezası gibi bir yöntemle gözünün korkutulmaya çalışıldığını ve gerekli hukuki mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142