Beyne Kıymık...

            Liderlik önemlidir. Son günlerde okuduğum ve sevdiğim bir felsefe yazarı, filozof Seneca'nın yaklaşık iki bin yıl önce kaleme aldığı kitabında liderlik için şunu söylemektedir: "Erdem bulunması zor bir şeydir, rehbere ve lidere ihtiyaç duyar, kötülükler ise bir öğreticisi olmadan da öğrenilir."

            ...

            Hemen hemen her soykırım ya da acımasız iç savaş örneğinde arka planda ipleri elinde tutan kötü bir hükümet ya da kötü valiler bulunabilir. Etnik nefret acımasız ve sinsi liderler tarafından on yıllar içinde hazırlanıp, körüklenmiş ve yaşama geçirilmiştir.

            Gün geçmiyor dünyadan çocuk şehit haberleri, gözü yaşlı kadınların görüntüleri olmasın. Dünyanın sonunu getirecek insanların bu kötülüklere olan esaretleri..Dünyayı iyilikler ve barış kurtaracaktır tamamen kötülüğe esir olmadan çoğaltmalıyız hala dünyayı ayakta tutan gülüşleri...

            Umulabilecek tek şey, insanlar savaşmaktan yorulduklarında bu kanlı selin dineceği olabilir. Kanamaları durdurmak için turnikeler uygulanmazsa yaralara, onları yavaş yavaş iyileştirecek sargılar sarılmazsa (iz bırakmalarının önemi daha azdır), kötü zamanlar devam edecektir.

            Bazı ülke devletlerinin şiddet sonucu parçalanması, çeşitliliği insani koşulların ayrılmaz bir parçası olarak görmeyi kabul etmemeleri olmuştur. Ülke olarak, tüm belirsizliklerin arasında istikrarı sürdürürken her olayda  (öz.uluslararası)  insan haklarından vazgeçmeyeceğimizi ortaya koymalıyız.

            Artık refah içinde yaşamak, tek tek ülkelerin yurtiçi performansına bağlı bir şey değildir; ulusal refahın kaderi (ekonomi gibi) çoğu zaman daha başka yerlerde kendini göstermektedir. Karşılıklı bağımlılığa yönelik bu gidişte, hükümetler tek başına hareket ettiklerinde, bu sorunlarla başa çıkmakta güçsüz kalırlar.

            Sorunlarımız ciddi olmakla birlikte (ki onları azımsamak hatasına düşmememiz gerekir) bunlarla başetmek mümkündür, çünkü bu çabayı göstermemiz için yeterince ortak çıkarlarımız zaten var.

 

            Sevgiyle…

YORUM EKLE

banner195

banner142