Çobanlıktan Bakanlığa...

 2011 Nisan'ından 2015 Eylül'üne

Bakan Faruk Çelik'in 1 Kasım seçimlerinde yeniden Ak Parti'nin Şanlıurfa adayı olması, gözleri bir kez daha Şanlıurfa'ya çevirdi.

2011 yılında Şanlıurfa listesinden Meclis'e giren ve şehrin siyasetine tam anlamıyla damgasını vuran Faruk Çelik'in seçim çalışmaları için bayramın üçüncü günü Şanlıurfa'ya gelmesi bekleniyor.

7 Haziran seçimlerinde beklediği sonucu alamayan Ak Parti, tıpkı 2011 yılında olduğu gibi Faruk Çelik'in Şanlıurfa'da liste başı olmasıyla hedefi 12'den vurmayı amaçlıyor. 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kalırken Urfa'da seçim heyecanı yok denecek kadar az. 7 Haziran'da büyük bir hezimet yaşayan Ak Partinin kalesi konumunda ki Şanlıurfa'da bir süre önce  bu başarısızlığın sorumluları olan bazı isimlere fatura kesilmişti. Başta BŞB Güvenç'in istifa etmesi, Nurettid Nebati, Seydi Eyyüpoğlu, Mazhar Bağlı ve Hamide Sürücü'nün liste dışı kalmasıyla yetinilmeyeçek ve  1 Kasım sonrası AK Partinin Urfa cephesinde daha fazla değişimler olacaktır. 

AK Partinin listesinin kim ve kimler tarafından yapıldığı, listelerin nasıl oluştuğu ve listelerde yer alan isimlerle ilgili olarak bir süre daha kamuoyunda tartışılacaktır. Listelerin açıklanmasının ardından kamuoyunda ciddi bir oğultu yok, aksine listeye bir memnuniyet var. Liste biraz daha iyi olabilirmiydi? olabilirdi. Örneğin Birecik-Halfeti bölgesi boş bırakıldı, buraya Mahmut Mirkelam monte edilmeliydi. Partinin tercihi böyle oldu...

Şimdi Şanlıurfa'da tüm gözler Bakan Faruk Çelik'in gelişine çevrilmiş durumda.

Benzer bir durum 2011 yılında da olmuştu. Herkes Faruk Çelik'in listebaşı olmasıyla şaşırmıştı ancak bu şaşkınlık Sayın Çelik'in o tarihte seçim çalışmaları için şehre ayak basmasıyla tuzbuz olmuştu. 

Şanlıurfa'da siyaseti yakından takip edenler iyi bilecektir.... Faruk Çelik Şanlıurfa'ya 20 Nisan 2011 tarihinde gelmişti.

Geldiği gün Atatürk Spor Salonu'nda, Ak Parti'nin "Aday Tanıtım Toplantısı" vardı.

O toplantıda verdiği mesajlarla salonu dolduran Ak Partililerin coşkulu alkışını almıştı.

Özetle şunları söylemişti Çelik; "İlk toplantıda merak edeceksiniz; 'bu Bakan kim ki Şanlıurfa'ya gönderildi?' Kısa bir cümleyle kendimi anlatmak istiyorum. Çobanlıktan Bakanlığa gelmeyi nasip etmiş, içinizde, Anadolu kokan bir kardeşinizim"

Bu cümle halktan biri olduğunu anlatmaya yetmişti. Peki ne yapacaktı bu "Anadolu kokan kardeşimiz".

Aynı toplantıda bunu da şü cümlelerle dile getirmişti: "Hani türküler vardır, ne diyor türkülerimiz; 'Şanlıurfa'ya paşa geldi,Şanlıurfa'ya bey geldi. 'Şanlıurfa'ya herkes geldi ama 20 Nisan'da Şanlıurfa'ya hizmetkarlarınız geldi."

Nasıl yapacağının cevabını da şöyle vermişti: Oturacağız köylü kardeşimizle, muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla, belediye başkanlarıyla geleceğin Şanlıurfasını, marka şehir Şanlıurfa nasıl olur, bunu konuşacağız... Halka tepeden bakan değil, halkla beraber, halkla kol kola yürüyen, milletin derdiyle dertlenerek..."

Bakan Faruk Çelik, bunları sadece söylemekle yetinmedi.  Dediğini yapan bir siyasetçi olduğunu hemen o gün gösterdi de. Tanıtım toplantısı bittikten sonra Valilik ve Belediye ziyareti vardı. Buralara yürüyerek yani halkla, esnafla tokalaşarak gitti.

O gün buna tanık olanlar hatırlayacaktır; "Allah Allah, Bakan hiç kimseyi es geçmiyor, tek tek tokalaşıyor, hal hatır soruyor..." Bu ve buna benzer cümleler pek çok kimsenin ağzından dökülmüştü. Çünkü Urfa'da bir Bakan özlemi vardı.

Dediğini yapmış, muhtarlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, köylüyle, esnafla bazen tek tek bazen toplu bir şekilde toplantılar yapmış ve Şanlıurfa'ya "Faruk Çelik tarzı siyaset"i getirmişti.

"4 yılda 400 proje" demiş ve dediğini de yapmayaça çalıştı. Bu projeleri anlatacak değilim...

Gelelim bugüne...

Faruk Çelik'in Urfa'ya gelip gelmeyeceği günlerce tartışıldı. Bir süre önce AK Partili 10 Belediye, 13 İlçe Başkanı ve İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül AKParti genel merkezine davet edildiler. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş ve diğer üst düzey yetkililerce gece yarısına kadar görüşleri alınan Başkanların tamamı Faruk Çelik'in Urfa'ya gönderilmesini istediler. Faruk Çelik ise Bursa'dan adaylık dilekçesini vermişti. Urfa kamuoyunda Çelik'in liste başı olması için ciddi kulisler yapıldığına şahitlik ettim. Sonuç olarak Faruk Çelik Urfa'ya ikinci kez liste başı olarak gönderildi. Ancak bu kez Bakan sıfatıyla değil. sade bir aday olarak geliyor.

Şanlıurfa ikinci Faruk Çelik dönemine hazırlanıyor...
Ak Parti il Başkanı Beyazgül'ün söylediğine göre Bakan Faruk Çelik, ve diğer tüm adaylar bayramın üçüncü günü Şanlıurfa'ya gelecek ve çalışmalara başlayacaklar.

Bayramın 3. günü aday tanıtım ve bayramlaşma var. Mübarek bir günde bakalım  Faruk Çelik bu defa ne mesajlar verecek.

Herkesin gözü kulağı Çelik'in vereceği mesajlarda olacak...
1 Kasım seçimleri öncesi propağanda üstünlüğü hangi partide olursa O parti daha başarılı olacaktır. AK Partinin Urfa cephesinde şimdilik iyi sinyaller alınıyor.  Önemli olan bu rüzgarı sonuna kadar estirmektir. 
Bayramın 3. günü itibarı ile Şanlıurfa'da 2.Faruk Çelik dönemi başlıyor. Urfa'yı ise renkli bir seçim heyecanı bekliyor. 

Urfa'da centilmence ve huzur içerisinde bir seçim atmosferinin tamamlanması umuduyla yeniden görüşmek üzere...

YORUM EKLE

banner195

banner142