DEVA PARTİSİ URFA'YA DEVA MI ?

 Deva Partisi Urfa İl kurucularının isimleri açıklandı! - Şanlıurfa Yaşam  Haberleri

                                                 

                                                      Kurucu il Başkanı Sn. Ahmet Tüysüz ile Şanlıurfa da her gecen gün parti temellerini atan Deva Partisi bölgede varlığını hissettiriyor. Şanlıurfa’nın siyasi arenasında kendi adından söz ettirmeye başlayan Tüysüz, her konuşmasında; 'Şanlıurfa halkına reva olmaya değil, dertlerine ‘Deva’ olmaya geliyoruz' ifadesini hiç dilinden düşürmüyor.


Peki bu ifadeyi kullanan Tüysüz bölge halkının derdine vakıf mı?


Öncelikle ona değinmekte fayda var. Sn. Ahmet Tüysüz, Şanlıurfa da tanınmış bir avukat olması ve geçmişte baro başkanlığı yapmış olması hasebiyle hem bireyin hem de bölgenin temel sorunlarına vakıf, hal böyle olunca Tüysüzün konuşmalarında değinmiş olduğu sorunlar havada kalmadıgı gibi bölge halkı tarafından da  destek görüyor. Bunların yanı sıra halkın bölgede rahatsızlık duyduğu sorunların ana kaynağına inmeye çalışan Tüysüz, ilçelerdeki birçok temasını da bu doğrultuda gerçekleştiriyor.

Şanlıurfa’nın geneline ayrı bir renk getiren Deva Partisi, gerek yönetimi gerekse teşkilatlanma yapısı ile kısa sürede bu kadar karşılık bulması da ayrı bir ehemmiyet taşıyor.


İl Başkanı Ahmet Tüysüzün öncülüğünde, İlçelerde yapılan teşkilatlanma ve yapılanma aşamaları ise ayrı bir titizlikle sürdürülüyor. Bölge halkına yakın, güvenilir ve rüştünü ispatlamış bireylerin aday gösterildiği partide, dikkatleri çeken diğer husus ise eğitimli kişilerin parti içerisindeki aktifliği, bu tarz yapılanma Tüysüz tarafından ayrı bir önem taşıdığı da gözlerden kaçmayan bir diğer husus. Gelelim Tüysüzün bölgede gerçekleştirmek istediği diğer konuya.

Malum bölgesel yapı itibariyle çeşitli etnik yapıya sahip olan Şanlıurfa, asırlardır kardeşçe yaşamayı sürdürürken ara ara siyasi ayrılıklar nedeniyle bölgesel çekişmelere  yenik düşüyor. Bundan ötürü bölgenin sosyo-kültürel yapısına göre çalışmalar yapmayı da ihmal etmeyen Tüysüz, işe eğitim, sağlık, tarım vb konuları ekrana taşımakla başladı. Halkın duygularına ve haykırışına tercüman olan ve yukarıda bahsettiğim yapı gereğince bölgenin baş edemediği bireyler arası çekişmelere de her defasında değinen Tüysüz, bu galizce rekabete de çözüm aradığı görülmekte.


Peki siyasi Arenada kendi zeminini oluşturan Tüysüz, neler yapmayı planlıyor?


Yapmış olduğu bölgesel temaslara göz atacak olursak, bu temaslar yerel halkın bıkmış olduğu kesimlerden ziyade, halkla iç içe olan ve tabanı yakinen tanıyan kişiler olduğunu aşikardır. Bölgedeki istihlak (tüketim) ve istihsal (üretim) arasındaki dengesizliye de değinen Tüysüz, Haran, Akçakale ve Ceylanpınar İlçelerdeki üretim inhisarına (tekel) çözüm olacaklarına da gerçekleştirmiş olduğu tüm temaslarında değinmekte.

Tüysüzün bu ifadeleri ve beyanları gerçekleşir mi? bilmem lakin her şeyi muhakkak zaman belirleyecektir. O yüzden şimdi söylenenleri geçmiş ile harmanlayıp bir yorum yaparak yazıyı sonlandıracağım; Hulasa Şanlıurfa’ya umut olacağız naraları atmaktan ziyade icraata geçmenin bireye ve bölgeye faydası olacağı kuşkusuz ama gel gör ki başta naralar atan sonda yüz asıyor. Bu günün gövde göstericileri yarının saklananı olmaktan hicap duymuyor. Gerek kültürel gerekse etnik yapı olarak rengarenk olan bu kadim şehrimizin kaderini kifayetsiz muhterislere bırakmamak adına bölge halkının ‘Siyasi seçimleri başta olmak kaydıyla zihinsel ve fikirsel bağlılık kuracağı zevatları titizlikle seçmeleri gerektiği kanaatindeyim.’ Zira seçimler ve tercihler doğru yapılmadığı taktirde, müstemleke (sömürü) kadrolar ve zihinler her defasında yapıları gereği bölge halkına şövenist tavırlarını ve  tahakkümlerini fazlasıyla gösterecektirler.

Dipnot: Yukarıda beyan etmiş olduğum düşünce ve fikirler bir partiye veya bir düşünce mekanizmasına ait olduğumdan ötürü değil aksine bölgesel olarak yapmış olduğum çalışmalar neticesindeki yorumumdur.


YORUM EKLE

banner195

banner142