Suriye seçim takvimi belli oldu

.

Suriye seçim takvimi belli oldu
banner206
 BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriye’deki devlet başkanlığı seçimlerinin Cenevre görüşmelerinin ikinci turunun başlayacağı 14 Mart’ı izleyen 18 ay içinde yapılacağını söyledi.
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Sputnik’e verdiği röportajda, 14 Mart’ta Cenevre’de başlaması planlanan Suriye görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cenevre görüşmelerinin ikinci turunda ilk olarak Suriye hükümeti heyetiyle bir araya geleceğini belirten de Mistura, “İlk görüşme geleneksel olarak hükümet heyetiyle yapılıyor. Mantıklı olan da bu. Zira BM uluslararası bir kurum, Suriye hükümeti de bu kurumun üyesi” ifadelerini kullandı.

De Mistura’nın verdiği bilgiye göre, heyetler görüşmeler için bugünden itibaren Cenevre’ye gitmeye başlayacak.

Kürtler

Öte yandan de Mistura, Suriyeli Kürtlerin Cenevre görüşmelerinin sonraki turlarına davet edilebileceğini ancak 14 Mart’ta başlayacak görüşmeler için Kürtlere davetiye gönderilmediğini anlattı, “Son görüşme yarıda kalıp ertelenmişti ancak iptal edilmemişti. Sanki katılımcılar yemeğe gitmiş ya da tatile çıkmış gibi ertelenmişti. O zamandan beri de hiçbir şey değişmedi. Bu nedenle yeni davetiyeler göndermiyoruz.”

Seçimler

Suriye’de yapılması planlanan seçimlere de değinen De Mistura, “Gündemimizde üç mesela var. Bunlardan birincisi (Suriye’de) tamamen yeni bir hükümet oluşturulması. İkincisi yeni anayasa, üçüncüsü ise yeni seçimler. Bu seçimlerin (Cenevre) görüşmelerinin başlayacağı tarih olan 14 Mart’ı izleyen 18 ay içinde yapılması gerekiyor” dedi ve ekledi: “Hem devlet başkanlığı hem de parlamento seçimleri BM’nin gözetiminde yapılacak” dedi.

De Mistura, Rusya, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Mısır, Katar, Lübnan, Fransa, Britanya ve Almanya dışişleri bakanları katılacağı Uluslararası Suriye Destek Grubu’nunbir sonraki toplantısının bir sonraki toplantısının ise mart sonunda ya da nisan ayında gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142