Bakan Koca son noktayı koydu!

Bakan Koca son noktayı koydu!
banner206

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, 31 Ağustos'ta okulların açılıp açılamayacağı sorusunu yanıtladı. Koca, "Okulların açılmasıyla ilgili geçen toplantıda ifade etmiştim, açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladılar. Bu takvimde eğitim başlamış olacak." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacağını duyurmuştu.

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının düşmemesi nedeniyle okulların açılıp açılmayacağı açılacaksa nasıl açılacağı konusunda tartışma sürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası okulların 31§ Ağustos'ta açılıp açılamayacağı sorusuna cevap verdi.

İşte Koca'nın o açıklamaları...

- Okulların açılmasıyla ilgili geçen toplantıda ifade etmiştim, açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladılar. Bu takvimde eğitim başlamış olacak.

- Ama bu eğitim uzaktan, hibrit veya karma eğitim tarzında mı olacağı bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Bilim Kurulumuzun yetkili arkadaşları çalışıyorlar.

- İller bazında salgınla ilgili farklılık sözkonusu ise o illere özel farklı yaklaşımlar da devreye girebilir. Burada önemli olan eğitimin 31 Ağustos'ta başlayacak olması.

- Ama bu eğitimin uzaktan, bölgesel olarak farklı şekilde mi bunu da önümüzdeki bir iki hafta içerisinde açıklaması daha net yapılmış olur.

Bir okulda bir öğrenci pozitif çıkarsa...

- Alınabilecek tedbirler de netleştiriliyor. Bir sınıfta bir öğrencinin pozitif olduğunu düşünün. Pozitif olan vaka tespitinde o okulda ne gibi tedbir alınmalı. Temas ettiği çocuklarla ilgili neler yapılmalı?

- Karantina veya izolasyon kimlere uygulanmalı? Kimlere test yapılmalı? Önceden ateş dahil olmak üzere birtakım tedbirler alınmalı mı, hangi safhada alınmalı, bunlar da detaylandırılıyor, bilgilendirme yapılmış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277