HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE SKANDAL

ÖZEL HABER

HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE SKANDAL

Harran Üniversitesi  Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek'in büyük bir skandala imza attığı ortaya çıktı. 

Ziraat Fakültesinin en eski öğretim üyelerinden birisi olan Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek'in öğrencilere yönelik yaptırımları ve baskıcı uygulamalarına sınavdan bir gece önce  öğrencilerin cep telefonlarına atılan mesajla gün yüzüne çıktı. Fakültenin Bahçe bitkileri bölümünde yaklaşık 25 yıldır öğretim üyesi olan Hocalık yapan Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek, Ziraat fakültesi Bahçe bitkileri bölümünü kazanan öğrencilere Üniversiteyi adeta kabusa çeviriyor. 

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE MESAJ
Harran Üniversitesinde geride bıraktığımız günlerde  tüm Fakülte ve MYO' larda final ve bütünleme sınavları yapılmaya başladı.  Ocak ayının ilk haftasında Ziraat Fakültesinin tüm bölümlerinde olduğu gibi Bahçe bitkileri bölümünde de öğrenciler final sınavı heyecanını yaşadı. Sekiz Öğretim üyesinin bulunduğu Bahçe Bitkileri bölümünde tüm  Hocalar  Final sınavlarını belirlenen tarihte sonuçları açıklayarak ilan ederken, Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek gecikmeli olarak 19.01.2015 günü özel sebzecilik (Kışlık) finalinin sonuçlarını açıkladı. 47 öğrencinin girdiği final sınavından sadece 6 öğrenci finali başarıyla geçerken, 41 öğrenci ise bütünlemeye kaldı. İşte asıl skandal bundan sonra başladı.
23 Ocak 2015 günü saat 14.45'te Fakültenin C3 dersliğinde yapılacak olan bütünleme sınavından bir gece önce saat 22.20'de  Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek 05322536130 nolu telefonundan öğrencilerin telefonlarına ' Sevgili öğrencilerim,yarın ki sınavda; soğan,marul salata,lahana,karnabahar,turp,havuç,ıspanak ve kereviz sebzelerinden sorumlu olduğunuzu bildirmek isterim. iyi çalışmalar. Bu mesajı bütün 4.sınıf arkadaşlarınıza iletin lütfen' yazılı mesajı atıyor. 
Hocaları Pakyürek'ten gece yarısı  bu mesajı alan öğrenciler adeta şoke oluyorlar. 


SORUMLU BULAMIYORLAR.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi bahçe bitkileri bölümünde tam 25 yıldır yaptıkları eylemlerle ve öğrencileri mezun etmemekle meşhur olan Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek'in  öğrencilerin cep telefonlarına sınavdan bir gece önce sınav konularını mesaj olarak atması  öğrencilerin alay konusu olurken, Öğrenciler dertlerini anlatacak muhatap bulamamaktan şikayetçi oldular.
Ziraat Fakültesinde Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek'i şikayet edecek bir merci bulamayan öğrenciler çareyi Urfastar Gazetesinde buldular. Urfastar Gazetesine gelen bazı öğrenciler göz yaşı içerisinde yaşananları anlattılar. 
Ziraat Fakültesi bahçe Bitkileri bölümünde hiç bir zaman öğrencilerin normal sürede mezun olamadığını ifade eden Öğrenciler' Bizler çok zor şartlarda Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde  okuyoruz, ancak bu fakültenin bahçe bitkileri bölümünde ise öğrencilik hevesimiz kursağımızda kaldı. Prof. Dr. Ayşe Yıldız, Üniversiteyi kazandığımıza bizi pişman ediyor. doğru dürüst derslere gelmeyen, konuları işletmeyen, arazide uygulama yapmayan Pakyürek, sınavlardan kısa bir süre öncesinden sorumlu olacağımız konuları farklı yöntemlerle açıklar. sınav zamanı ise tam bir kabus yaşarız, sınav sırasında öğrencilerin tamamına kopyacı gözü ile bakar, herkesi yerinden kaldırır, sınav devam ederken öğrencilerle tartışır, baskı yapar, çok kötü şartlarda sınavlar yapılır. Sınavlar bittikten sonra tüm Hocalar  öğrenci işlerine sınav sonuçlarını ilan eder, Pakyürek Hoca keyfi ne zaman isterse O zaman sınavları açıklar. bütünlemeye kalan öğrencilere  hiç bir zaman normal süreden önce sınav sonuçlarını öğrenemezler. Son yaptığını ise belgeledik, cep telefonlarımıza mesaj atarak konuları açıkladı. Bizler günler öncesinden Bütünlemeye kalacağımızı düşünerek tüm konulara çalışırken, sınavdan bir gece önce daha az sayıda konuları mesajla bildirdi.  47 kişiden oluşan sınıfımızda 41 kişi Bütünleme sınavına girdik.  bizler aptal insanlar değiliz, tüm Hocalardan başarılı olduk, sadece Ayşe yıldız Pakyürek'ten sorun yaşıyoruz. Islah Dersimiz var, bu dersin sınavına giren 76 kişiden 4 kişi sınavı geçmiş. kısacası bu yıl kimse mezun olamayacak. Rektörümüz Prof.Dr. İ.Halil Mutlu'nun katılımıyla yapılan diploma töreninden en az mezun veren bölüm Bahçe Bitkileri bölümüdür araştırılsın. Bu kadar öğrencinin başarısızlığı araştırılmalıdır. Yaşadıklarımızı diğer Hocalarımız biliyorlar. Bizler Üniversite bir olay çıkmasını istemiyoruz. Biz öğrenciler Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek'i istemiyoruz' şeklinde konuştular. 

HOCA DAYANMIYOR.
Ziraat Fakültesi Bahçe bitkileri bölümünde birden fazla ders var. Bu bölümde ise Sebzecilik bölümünde bulunan altı ayrı dersi Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek tek başına veriyor. Sebze bölümünde bir kaç yıl öncesine kadar iki öğretim üyesi daha vardı. Pakyürek ile anlaşamayan ve geçinemeyen Doç.Dr. Hakan Aktaş  Isparta Süleyman Demirel ,Doç.Dr. Nuray çömlekçi ise Eskişehir Anadolu Üniversitesine geçiş yapmak zorunda kaldı. Doktorasını tamamlayan Selçuk Söylemez ise uzun süredir Ders istemesine rağmen Pakyürek tarafından ders verilmiyor. Sebze bölümüne yeni öğretim üyelerinin gelmesi için İlana çıkan Fakülte yönetimi ise istedikleri Öğretim üyesini Şanlıurfa'ya getirtemiyor. Prof. Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek'i Harran üniversitesinde olduğunu öğrenen Sebzeci Hocalar Urfa'ya gelmek istemiyorlar.

KİTAP BASTIRILAMADI
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümü tarafından 2011 yılından çok sayıda kuruluş, dernek ve Üniversite ile TÜBİTAK'ın desteği ile Bahçe Bitkileri kongresi yapıldı. Bu kongrenin sekretaryasını ise Prof. Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek yürüttü. Türkiye'nin bir çok Üniversitesinden yaklaşık 450 bilim adamı sunumlarını yaptılar. yapılan bu sunumların kısa bir sürede kitap haline getirilmesi ve yayımlanması gerekiyordu. Ancak Prof. Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek aradan geçen 4 yıl süre zarfında bu kitabı bastıramayınca  bir çok bilim adamı yayınlarını geri çekmek zorunda kaldığı ileri sürüldü. 

SURUÇ MYO'DAN ALTILMIŞTI.
Harran Üniversitesine bağlı  Suruç ilçe MYO'da dönemin Rektörü Prof. Dr. Uğur Büyükburç'un desteği ile okul Müdürlüğüne atanan Prof.Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek, Suruç ilçesinde Okulun kantini ve yurduna bağlı döner sermayede rant elde ettiği gerekçesi ile yürütülen soruşturma sonrası okul Müdürlüğünden alınmıştı.Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 20:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
aaaaaa
aaaaaa - 6 yıl Önce

Ateş olmayan yerden duman čikmaz...

kamil
kamil - 6 yıl Önce

editör yorumlarımızı onaylayacak mısınız!

Fatih Aslan
Fatih Aslan - 4 yıl Önce

Numaranın yayınlanması kimilerine göre yanlış olabilir ancak öğrencileri baskı altına aldığının moral ve motivasyonunu bozduğunun bir delilidir kimilerine görede öğrencilerle dalga geçme küçümseme rencide etmedir buna kimsenin hakkı olmadığı aşikardır umarım gerekli soruşturma başlatılır öğrencilerin bimer ve cimer kurumlarına dertlerini anlatmaları gerekli olduğunu düşünüyorum

R.AKYOL
R.AKYOL - 6 yıl Önce

bu olay rektörlük makaminin di̇si̇pli̇n i̇şi̇di̇r..basinşa paylamak olmaz ki̇...basinla paylaşilacak oyle şeyler varki̇..yakinda bekleyi̇n..

nebi menteşeci
nebi menteşeci - 6 yıl Önce

çok ayıp yıldız pakyürek 25 yıldır bu fakültenin saygın bir hocası üstelik bu mesajda büyütülecek bir şey yok.

isimsiz
isimsiz - 6 yıl Önce

Gerçekten abartmslar yok böyle bisey izinsz numarasni paylasmanz da hiç dogru degil yaptgnz ayip, iki dersine calsmayan tembel öğrencinn lafiyla yıllarca hocalik yapms brni bu seklde yarglamak dogru degil!!!bizde ayni bölümde ogrenciyiz ama kessnlikle katlmyrm bunlara!

m.zeki elmas
m.zeki elmas - 6 yıl Önce

Ben şahsen bu şikayete karşıyim. Bu şikayeti yapan kişilerde büyük ihtimalle dersleri geçen kişilerdir diyer arkadaşlarin kalmasini isteyen kişilerdir.Lütfen bu saygısızlığa karşı çıkalım...

isimsizz
isimsizz - 6 yıl Önce

çalışmayan öğrenciler için her hoca zordur.yapamayan her öğrenci hocayı kötüler.bizde Ayşe Yıldız hocadan ders alıyoruz ve çok güzel ders işliyor ayrıca uygulamalı bir şekilde dersi anlatıyor Ayşe yıldız hocaya tamamen haksızlık yapılıyor


SIRADAKİ HABER

banner195

banner142