Üniversiteyi kazandı ama...

.

Üniversiteyi kazandı ama...
banner206

 Şanlıurfa’da liseyi okul birincisi olarak bitiren ve girdiği LYS sınavını kazanan Fadime Yıldırım, üniversite okuyabilmek için hayırseverlerden yardım bekliyor.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Kısas Mahallesi'nde yaşayan 18 yaşındaki Fadime Yıldırım, LYS sevincini buruk yaşıyor. Çercilik yaparak geçimini sağlayan 3 çocuklu Yıldırım ailesinin en büyük çocuğu olan genç kız, bu yıl liseyi okul birincisi olarak bitirdi. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için dershaneye gidemeyen Fadime, üniversite sınavlarına Şanlıurfa şehir merkezinden 12 kilometre uzaklıktaki 2 odalı sıvasız evlerinde öğretmenlerinin temin ettiği test kitapları ile hazırlandı. Yoğun ders çalışmasının ardından Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilgiler öğretmenliği bölümünü kazanan Fadime Yıldırım, maddi imkansızlıklardan dolayı üniversiteyi okuyamamakla karşı karşıya kaldı.

Üniversiteyi okuyabilmek için hayırseverlerden kendisine yardım eli uzatmalarını isteyen genç kız, "Ne olur öğretmenlik hayalim suya düşmesin” dedi. Kayıt için Erzincan’a gidecek yol parası olmayan Fadime, LYS’yi kazandığı için sevinemiyor. Çünkü Fadime, üniversitede eğitimini sürdürebilmesinin önünde duran maddi imkansızlık engeliyle karşı karşıya kaldı. Haliliye Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuran Fadime, yol parasını karşılamak için vakıftan gelecek olumlu haberi bekliyor.

Üniversiteyi kazanmasına sevinemediğini belirten Fadime Yıldırım, “İlkokula başladığım günden bu yana tek isteğim öğretmen olabilmekti. İmkansızlıklara rağmen liseyi okul birincisi olarak bitirdim. Hayalimi gerçekleştirmek için üniversite sınavlarına girdim. İstediğim öğretmenlikti o bölüme yerleştirildim. Ancak ailemin durumu olmadığı için üniversite eğitimimi sürdüremeyebilirim. Kayıt için Erzincan’a gidecek yol param bile yok. Hayırseverlerden yardım bekliyorum. Bana yardım elini uzatsınlar, hayalimi gerçekleştireyim. Ne olur öğretmenlik hayalim suya düşmesin” diyerek duygularını ifade etti.

Çercilik yaparak ailesinin geçimini sağlayan baba Yusuf Yıldırım ise “Ben maddi imkansızlıklar yüzünden okuyamadım. Çocuğumu okutmak istiyorum benim okumama engel olan maddi imkansızlık kızımın da okumasına engel oluyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142