Bakan Fakıbaba Sırbistan'da

Bakan Fakıbaba Sırbistan'da
banner206

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Fakıbaba ilk yurt dışı gezisine çıktı. Fakıbaba'ya Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili AB Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar da eşlik ediyor.

 Sırp ve Türk iş adamlarının el ele vermesiyle hem batıya hem  doğuya  açılabileceklerinin altını çizen Fakıbaba, "Burada Türkiye kazanacak, burada  Sırbistan halkı kazanacak." ifadelerini kullandı.

Gıda ve tarımın önemine işaret eden Fakıbaba, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"İnsanların her türlü teçhizatları olabilir, makineleri olabilir,  teknolojileri olabilir ama gıda çok önemlidir. Yani bütün Sırbistan, bütün  Türkiye sizin olsa, üç gün açlığa dayanabilirsiniz, beş gün dayanabilirsiniz.  Ondan sonra bir porsiyon yemek için bütün malvarlığınızı satabilirsiniz. Tarımın,  yiyeceğin, gıdanın ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Milyonlarca insan  şu anda açlık sınırının altında yaşıyor. Bizim elimizde, hem Türkiye'de hem  Sırbistan'da çok değerli araziler, topraklar var. Biz beraber bunlardan çok güzel  ürünler elde edebiliriz."

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde,  Türkiye'ye destek olduğu için Sırp devlet yetkililerine de teşekkür eden  Fakıbaba, bu desteğin süreceğine yürekten inandığını ifade etti.

"TÜRKİYE, SIRBİSTAN İÇİN ÖNEMLİ BİR KAPI"

Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic de iki  ülkenin cumhurbaşkanlarının, özellikle tarım ve gıda alanlarında "gol atmaları"  için gerekli siyasi imkanları sunduğunu vurgulayarak, bu noktada Sırbistan  tarafının sahip olduğu coğrafi konuma değindi.

Sırbistan'ın lojistik bakımdan Avrupa'ya yakın, AB, Rusya, Çin ve  Türkiye ile iyi ticari ilişkilere sahip bir ülke olduğunun altını çizen  Nedimovic, bugün Türk mevkidaşı ile yaptığı görüşmede de iki ülkeyi de memnun  edecek çözümler bulmak adına fikir alışverişinde bulunduklarının belirtti.

Türkiye'nin Sırbistan için doğuya açılmak adına önemli bir kapı  olduğunu vurgulayan Nedimovic, bu imkanı değerlendirdikleri takdirde tek bir  pazara bağlı kalmak zorunda olmayacaklarına işaret etti.

Nedimovic, mevkidaşının bugün ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı  Aleksandar Vucic ve Başbakan Ana Brnabic ile görüşeceğini hatırlatarak, "Sadece  bu dahi, bizim Türkiye'ye, Türk yatırımlarına verdiğimiz önemin göstergesi."  dedi.

"HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİ İKİ ÜLKE EKONOMİSİNE DE KALDIRAÇ ETKİSİ  OLUŞTURACAK"

Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumunun sponsoru olan Halkbank'ın Genel  Müdürü Osman Arslan ise tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarına  diyalog imkanı sağlamak adına bir araya geldiklerinin altını çizdi.

Türkiye ekonomisinin orta ve uzun vadedeki hedeflerinde tarım  sektöründe yapılacak atılımın önemli bir yer aldığını kaydeden Arslan, 6  milyondan fazla insana istihdam sağlayan ve dünya genelinde 190 ülkeye ihracat  gerçekleştiren Türk tarım sektörünün ekonomiye değer katarken, Türkiye'nin  bereketli topraklarında üretilen tarımsal ürünlere olan talebin de her geçen gün  arttığını söyledi.

Sırbistan'ın, Avrupa pazarında önemli bağlantılara sahip olduğunun  altını çizen Arslan, "Diğer yandan, Sırbistan'ın bu alanda sahip olduğu birikimi  ülkemizle yapacağı yeni iş birlikleriyle daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz.  Kurulacak her türlü iş birliği, iki ülke ekonomisine de kaldıraç etkisi  oluşturacaktır." dedi.

Halkbank Belgrad'ın da bu iş birliğinin geliştirilmesinde önemli bir  rol oynayacağını kaydeden Arslan, 2015 yılında faaliyete başladıkları  Sırbistan'da, bugün 30 şube ve 425 çalışanla hizmet verdiklerini hatırlattı.

Bakan Fakıbaba, Belgrad'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı  Aleksandar Vucic ve Başbakan Ana Brnabic'le de görüşecek.

Milliyet 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine
Emine - 3 yıl Önce

Sayın fakıbaba Her mi bu kadar sevinmişsen Sırbistan a getti diye

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142