Lise mezunlarına müjde...

Lise mezunlarına müjde...
banner206
 
Adalet Bakanlığı ve CTE 15 Bin Kamu Personeli Alımında KPSS Şartı DüşebilirAdalet Bakanlığı ile CTE 15 bin kamu personeli alımı KPSS şartı ile ilgili değerlendirme.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 2019 yılında en az lise mezunu adaylar arasından 15 bin yeni personel alımı yapılacağını söyledi. Bakan Gül 2ün yaptığı açıklamanın ardından 15 bin personel alımı ilanı beklenmeye başladı.

TÜM KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Lisans, ön lisans ve lise mezunu adayların girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavlarının sonuçları açıklandı. Tüm sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 2018 KPSS ile memur alımları beklenmeye başladı.

ADALET BAKANLIĞI 5, CTE 10 BİN ALIM YAPACAK

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, geçtiğimiz hafta TBMM 'de bir açıklama yaptı. Yılmaz yaptığı açıklamada CTE bünyesine 2019 yılında 10 bin personel alımı yapacaklarını söyledi. En az lise mezunu adaylar arasından, infaz koruma memuru, katip, şoför, destek personeli, sağlık memuru, teknisyen, kaloriferci ve aşçı gibi kadrolara 10 bin personel alınacak. Kalan 5 binlik alım ise Zabıt katibi, mübaşir, icra katbii, hizmetli ve mübaşir gibi kadrolara yapılacak.

KPSS ŞARTI DÜŞSÜN TALEBİ

2018 KPSS'ye giren ön lisans adayları adeta şokla karşılaştı. Standart sapmanın düşük olduğu, sınava giren sayısının oldukça azalması nedeniyle puanlar önceki yıllara göre daha düşük geldi. Öte yandan lise KPSS'de de 70 'in altında alan çok aday var. Adalet Bakanlığı ve CTE 'nin alımlarında ise KPSS 70 şartı var. Adaylar KPSS şartının düşmesini istiyor.

SINAVA GİREN KİŞİ SAYISI DÜŞTÜ

2016 lise KPSS'ye 3 milyondan fazla kişi girmişti. 2018 KPSS'ye ise 1 milyona yakın kişi girdi. 2016 ön lisans KPSS'ye ise 1 milyon 300 bin civarı kişi girmiş, 2018 KPSS'ye ise 800 bine yakın kişi girdi.

KPSS PUAN ŞARTI DÜŞEBİLİR

Sınavlara giren kişi sayısının azalması ve standart sapma nedeniyle puanların önceki yıllara göre düşük geldi. Adalet Bakanlığı ile CTE 'nin 2018 yılı alımlarında ise mülakata yeteri kadar aday çağrılmadı. Birçok adliye yeterli sayıda aday çağıramadı ve taban puan 70 'e kadar düştü. 

Hem KPSS'ye giren aday sayısının azlığı, hem de 2019 yılında daha fazla alım olması nedeniyle KPS Taban puan şartı düşebilir. 2019 yılında bu konu gündeme gelebilir.

SİZCE KAÇ OLMALI?

Sizce Adalet Bakanlığı ile CTE alımında KPSS puan şatı kaç olmalı? Taleplerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142