Türkiye'nin Davusu Urfa'da yapıldı...

Türkiye'nin Davusu Urfa'da yapıldı...
banner206

Şanlıurfa Ekonomi Kulübü tarafından  bu yıl ilki düzenlenen ve çok sayıda ülkelerden uzmanların katılımıyla 3 gün sürecek Türkiye Ekonomi Zirvesi başladı.  Şanlıurfa Ekonomi Kulübü Derneği ve Güneydoğu Başkanı mehmet Ulutaş'ın açılış konuşmasının ardından, Harran Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prod.Dr. Abdullah Ekinci, TURAP Genel Başkanı Canan Sunay, ATİK Genel Başkanı Aziz Şahin'in açılış konuşmasının ardından otorumlara geçildi. 

Nevali otelde başlayan ve 3 gün sürecek zirvenin açılışına; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, BŞB Başkan vekili Sait Kaya, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Şanlıurfa eski Milletvekili Kalkınma Bakanlığı Müşaviri Doç.Dr. Abdülkerim Gök,  Ekonomi Kulübü Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Mehmet Ulutaş, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,  Avrupa Türk İşadamları İşbirliği Konseyi (ATİK) Genel Başkanı Aziz Şahin, Kamu Araştırmaları Vakfı (KAV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ulvi Saran, ŞUTSO BAşkanı İsmail Demirkol, ŞUTSO Meclis Başkanı Mustafa Taşi TÜMSİAD BAşkanı Sadık Sade, ASKON BAşkanı Orhan Şahin, MÜSİAD şube Başkanı Mahmut Barut, MİSİAD Şube Başkanı Ömer  Avusturalya Milletvekili Şirvan Ekici, Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber, Danimarka Milletvekili Hüseyin Arac, Bir çok Üniversiteden akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bölgesel ve küresel sorunlara çözüm yollarının aranacağı Türkiye Ekonomi Zirvesi geleneksel olarak her yıl Şanlıurfa'da düzenleneceğini kaydeden Ekonomi Kulübü Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Mehmet Ulutaş, "Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde başta Ortadoğu krizi olmak üzere dünyadaki çatışmalar dahil pek çok sorun ele alınacaktır. Ayrıca Türkiye'nin 2023 ve 2071 hedefleri için üretim, ihracat, bilim, teknoloji, sağlık, eğitim, turizm, tarım, enerji ve finans konularına odaklanacağız. Programda Azerbaycan, İran, Katar, Hindistan, Bosna Hersek, Yunanistan ve Japonya gibi 20'den fazla ülkeden büyükelçi, iş adamı, akademisyen ve bürokratların katılımıyla global arenada paylaşımlar yapılacaktır" dedi. Ulutaş, İsviçrenin Davosu varsa, Türkiye'nin de Urfa'sı var dedi. 

3 Gün sürecek olan Ekonomi Zirvesini değerlendiren Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl ise, zirvenin Şanlıurfa'da gerçekleştirilmesinden dolayı memnuniyetini ifade ederek, "Şanlıurfa ülkemizin en güzide, en potansiyele sahip şehirlerimizden bir tanesi. Yatırımcıların da gözdesi olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası birçok yatırımcının gözdesi haline geldi. Bununla eş değer olarak kentimizdeki sanayi kuruluşları temsilcileri ve iş adamlarımız ilimizin gerek marka değerinin yükseltilmesi, gerekse ülkemizi uluslararası arenada bilinirliğini arttırmak için faaliyetler yürütmektedirler. Ekonomi zirvesinin Şanlıurfa için önemli olduğunu düşünüyoruz. Yurt içinden ve yurt dışından katılımcılar var kentimize teşrif ettiler hepsine teşekkür ediyoruz. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği bulunan ekonomi kulübüne teşekkür ediyorum. İş adamları ve STK'lar bir araya geldiler, buda gösteriyor ki Şanlıurfa yanı başındaki Gaziantep'i geçmek için önemli mesafe kat etmek istiyor" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2017, 17:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
ffb
ffb - 3 yıl Önce

davus değil, “davos”...:)

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142