Urfalı ve Trabzonlu kadınlar buluştu; 'Birlikte üreteceğiz'...

Urfalı ve Trabzonlu kadınlar buluştu; 'Birlikte üreteceğiz'...
banner206

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO)  AB Bilgi Merkezi ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından il kadın girişimciler kurullarının desteği ile düzenlenen “Şanlıurfa’dan Trabzon’a Kadın Girişimciler Buluşuyor” etkinliği başladı.
 

HABER MERKEZİ

Etkinlik kapsamında her iki ilin kadın girişimciler kurulu üyeleri ve iş kadınları arasında; birlikte iş yapma kültürünün geliştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması amacıyla fikir alışverişi gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, "Şanlıurfa'da, Avrupa Birliği Destekli kadın girişimcilerin olması hem kültür değerlerimizi hem de ticari değerlerimizi değerlendirip burada neler yapabiliriz, neleri ön plana alabiliriz onları konuşacağız. Bizi ŞUTSO olarak yapılması gerekenleri yapmaya hazırız. Çünkü siz hem şehrimizi hem Türkiye'deki kadın girişimcileri teknolojik bir çalışmalara ön ayak oluyorsunuz. Biz kadın girişimcilere önem veriyoruz, vermemiz gerekiyor. Bugün dışarıdan bakıldığı zaman Şanlıurfa'dan farklı telaffuz edilebilir. Şanlıurfa'da en fazla akrabalık bağlarımız dayı ve teyzelerle oluyor. Anneler neyi istiyorsa biz onu yapıyoruz. Onun için kadınların burada çok önemli olduğunu ve geleceğimize yön verdiklerini belirtmek isterim.  Ümit ediyorum, bugün ve yarın bu toplantı Türkiye'ye ışık tutacak" ifadelerine yer verdi.


TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı da yaptığı konuşmada, Trabzon ve Şanlıurfalı kadınları bir araya getiren Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’na teşekkür ederek, “Avrupa Birliği perspektifiyle Trabzonlu kadınlarla buluşmak bizler için çok kıymetli. Şanlıurfa tarihi ve potansiyeli son derece önemli bir şehir. Trabzon da ülkemizin hem tarihi, hem doğası hem potansiyeli çok önemli kentlerinden birisi. Bizler il kadın girişimcileri olarak bu iki ilin kadınlarını buluşturmak, birlikte işbirliği yapmalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağımızı söylemek isterim” dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nurcan Göç de açılışta yaptığı konuşmada, Şanlıurfalı kadınlarla bir araya gelmekten büyük bir sevinç duyduklarını kaydederek, “Bizler sizin tarihinizi, insanınızı, ekonomik potansiyelinizi tanımak, ve anlamak için can atıyoruz. Aynı şekilde sizlere Trabzon’un heyecanlı insanlarını, girişimci kadınlarını, doğasını, kültürünü tanıtmak için de sabırsızlanıyoruz” dedi.
Of Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Zühal Akyüzlü de kendisinin Türkiye’de seçilen ilk kadın meclis başkanı olduğunu anlatarak, “Şuan da dördüncü kez seçildiğim bu görevimi sürdürüyorum. Ben Şanlıurfalı kardeşlerimizle son derece başarılı işlere imza atacağımıza yeni iş alanları oluşturacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

TOBB Girişimcilik Müdürlüğü Uzmanı Handan Köse de yaptığı konuşmada gerçekleştirilen etkinliği desteklediklerini kaydederek, “Buradan çıkacak sonuçların sürdürülebilir ve diğer şehirlere de örnek olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra oturumun moderatörlüğünü yapan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Günseli Özen Ocakoğlu, gerçekleştirilen etkinliğin hem AB Bilgi Merkezleri, hem TOBB için bir ilk olduğunu vurgulayarak, “Bu etkinliğin bir ilk olması son derece önemli. Buradan başlattığımız bu girişimin çok önemli, değerli sonuçları olacaktır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu arasında iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standartlarının artmasını sağlamak, ortak toplantılar ve faaliyetler düzenlemek, işbirliği çerçevesinde daha kapsamlı faaliyetler, projeler hazırlamak, ticaretin gelişmesinin yanında sosyo-kültürel faaliyetlerde de birlikte hareket etmek amacıyla “Kardeş Kurul” protokolü imzalandı.
Şanlıurfa’dan Trabzon’a Kadın Girişimciler Buluşuyor etkinliğine, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Altun, KOSGEB İl Müdürü İdris Erkeksoy, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak, ile Trabzonlu ve Şanlıurfalı girişimci kadınlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142