Ekonomik krizden çocuklar üzerindeki etkisini azaltma yolları...


Ekonomik krizler her aileyi etkilese de, bazı aileler daha çok etkilenmektedir.

Krizin en başında ve hazırlıksız olarak etkilenenler, en fazla sorun görülen kişilerdir. İş kaybı, toplum içinde yer kaybı, yaşam şartlarındaki olumsuz değişimler sorunları artırır. Ama zaten sorunları, çatışmaları  olan aileler krizden daha çok etkilenir. Bu tür ailelerde yıkımlar, ayrılıklar daha fazla görülür. Hem birey hem de aile olarak krizle iyi mücadele edenlerin belli ortak özellikleri vardır. Ekonomik kriz herkesin yaşamında iş kaybı, yaşam şartlarında olumsuz değişimler toplum içinde etkinlikte düşüş gibi nedenlerle mutsuzluk nedenidir. Ama yardım alabilenler, destekleri olanlar ve yaşam değişikliklerine daha kolay uyum sağlayanlar krizle başa çıkmada daha beceriklidirler.  Özellikle geleceğe ilişkin umudu koruyabilenler ve beklentilerini biçimlendirenler krizle mücadelede güçlü olanlandır. Ailesel destekleri olan kişilerin ve ailelerin kriz dönemlerini daha kolay atlattıkları bir gerçektir. Maddi durumu bozulan ailelerin bu destekle umudunu kaybetmemesi ve toparlanmak için zaman kazanması kolay olur.

Çocukların krizden nasıl etkilenecekleri aile büyüklerinin tutumlarıyla bağlantılıdır. Ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle kaygılarımızla akıllıca baş etmeliyiz. Son zamanlarda unuttuğumuz ve çocuklarımıza da öğretemediğimiz tutumlu olma yeniden hatırlanabilir. Aşırı tüketim toplumu olmaktan nasıl çıkabileceğini planmak için uygun zaman olarak değerlendirilebilir. Bu hiç harcamama yapmamak anlamına gelmemelidir. Ekonominin devamı için çalışmak, kazanmak, harcamak şartı var. Kendimizi kontrol ettiğimiz ve yeni durumlara uyum  sağlamayı başardığımız sürece sorun olmayacaktır.

Geleceğe ilişkin umutları kaybetmemek ve gerçekçi sınırlamaları, gerçekçi beklentileri eklemek ekonomik krizi olmasa da, sizlerin krizlerini azaltacaktır.

BERFİN KARACALI /PSİKOLOG /ÖZEL ŞANLINESİL OKULLARI 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferat DAĞ
Ferat DAĞ - 11 ay Önce

Çocukların krizden korunması aile bireylerin hareketine bağlılık payı yüzde 10 bile değil çünkü ailenin ekonomik durumunun kötü olmasi ailenin elinde değildir.is güç yokken baba anne is bulamazken çocuğun bundan etkilenmemë ihtimali olabilir mi Allah aşkına.insan aç iken önlem korunma güçlü olmak gibi durumlar çok zor

banner195

banner142