Şanlıurfa vazgeçmez bu sevdadan...

Kuş sevgisi ve besleme alışkanlığının yoğun yaşandığı, Şanlıurfa'da, hala birçok kişi evlerinin damında veya özel olarak oluşturdukları odalarda yüzlerce güvercin besliyor.

Kuş sevgisi ve besleme alışkanlığının yoğun yaşandığı, bu durumun tarihte mimariyi de etkilediği Şanlıurfa'da, hala birçok kişi evlerinin damında veya özel olarak oluşturdukları odalarda yüzlerce güvercin besliyor. 

Zevk için yapılmakla birlikte kendine özgü özellikleri olan bir meslek olarak da görülen "Kuşçuluk", tarihte kentte mimariyi de etkilediği belirtiliyor. Bu nedenle tarihi "Urfa evleri"nde, evlerin avluya bakan pencerelerinin üst kısmında "Kuş takaları" denilen kuş yerleri bulunuyor.

Daha önceleri kuşlar için özel bölmelerin bulunduğu ancak son dönemlerde yapılan evlerde buna rastlamanın pek mümkün olmadığı kentte, mahallelerde müstakil evleri veya iş yeri bulunan vatandaşlar, binalarının damında oluşturdukları kafes ve bölmelerde bu işi sürdürüyor. Bu hayvanlar için binalarında özel oda ayıran kuş sevdalılarına da rastlanıyor. 

Şanlıurfa’da yaşayan Müslüm Öztürk hobi olarak başladığı güvercin beslemeye yıllardır devam ettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2017, 13:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydar
Haydar - 4 yıl Önce

belediyenin yeni kapaklı çöp kutuları kediler için kötü olmuş sokak kedileri artık çöplerden yiyecek yiyemez umarım sokak kedileri aç kalmaz

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142