Acemoğlu, 'Reformlar yapılmazsa krizler derinleşir'

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, reformlar yapılmazsa ekonomik krizin derinleşeceğini söyledi. Acemoğlu, "Reformları yapmanın zamanı tabii ki resesyonun ortasında olmaz. Ama Türkiye’nin başka çaresi de yok. Şimdi yapmak zorundayız" değerledirmesinde bulundu.

Acemoğlu, 'Reformlar yapılmazsa krizler derinleşir'
banner206

 Bursa’da, Capital, Ekonomist ve Start Up dergileri tarafından düzenlenen 8’inci Uludağ Ekonomi Zirvesi, 22-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan isimlerden MIT İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kılıç’ın sorularını yanıtladı. Türkiye’de reformlar yapılmaması halinde ekonomik krizin derinleşeceğini belirten Acemoğlu, “Türkiye’nin yapısal problemleri var. Adım atılırsa gelecek 20 yılı da, şu dönemi de çözer” dedi.

‘RESESYON ORTASINDA REFORM YAPILMAZ AMA BAŞKA ÇARE YOK’

“Reformları yapmanın zamanı tabii ki resesyonun ortasında olmaz” diyen Acemoğlu, “Ama Türkiye’nin başka çaresi de yok. Şimdi yapmak zorundayız. Makro ekonomi ve para politikalarını, reformları, kurumları düzeltmekten başka çaremiz yok. Adımlar atılmayınca reformlar yapılmayınca tabi ki kriz derinleşir” diye konuştu. Acemoğlu, bu yıl Türkiye ekonomisi için büyüme beklemediğini kaydederek, küçülme olacağını söyledi.

‘YABANCI SERMAYENİN GELMESİ İÇİN YARGININ ÇALIŞTIĞINI GÖSTEREN ŞEYLER LAZIM’

Yabancı sermaye gelmeden Türkiye’nin toparlanmasının çok zor daha zor olduğunu belirten Acemoğlu, “Bunun için de onlara yargının çalıştığını, belirsizliğin ortadan kalktığını, para politikalarının daha rasyonel hale geldiğini gösteren şeyler yapmak lazım. Kendi sermayemiz için de aynısını yapmak lazım” ifadelerini kullandı.

Son günlerde döviz kurundaki artışını da değerlendiren Acemoğlu, “Cari açık olunca, sermaye de gelmeyince tabii ki kur artar. O kadar az gelen sermaye kaldı ki onları da korkuttuğun anda para çekiliyor, kur artıyor. Türkiye’de bu dönemde yabancı sermayenin hepsi çıkmaz ama daha az gelir. Bu olunca cari açığı kapatmak daha da zor olur. Bugün, ekonomi resesyona girince ithalat düştüğü için cari açık biraz daralıyor. Ama Türkiye’ye gelen para azalacak” dedi.

‘KALİTELİ BÜYÜMEYE ODAKLANILMALI’

Yüksek kaliteli ekonomik büyümeye odaklanılmasını vurgulayan Acemoğlu, “Doğru büyüme şu üç adımla olur: İstihdam büyümesi, tüm işgücü için ücret büyümesi, sağlık ve eğitime doğru yatırımda bulunmak” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bugüne kadar kredi ve inşaata dayalı modelle tüketimle büyüdüğünü kaydeden Acemoğlu, kaliteli olmayan büyümenin bir anda sürpriz yaparak zikzak çizdiğine ve küçülmeye döndüğüne işaret etti.

‘DEMOKRATİK ÜLKELERDE GELİR ARTIYOR, ÇÜNKÜ YATIRIM GELİYOR’

Demokratik ülkelere yatırım geldiğini için kişi başı milli gelirin arttığını dile getiren Acemoğlu, şöyle devam etti:

“Demokratik rejimlere geçişte kişi başı gelir yüzde 25 artıyor. Çünkü ülkeye yatırım geliyor. Diktatörlükte ise yatırımları kendi işadamlarına veriyor. İkincisi demokrasilerde vergi gelirleri artıyor ve bunlar eğitim, sağlık gibi alanlarda yatırıma gidiyor. Diktatörlükte vergileri artıramıyor çünkü kendi adamlarından vergi isteyemez. Şimdi Çin gibi ülkelerden ya da bazı kesimlerden gelen ‘diktatörlük ve kuvvetli liderler iyidir’ görüşü var. Önemli olan siyasi rekabet, doğru kurum ve kurumsallaşan karar mekanizmaları.”

‘EĞİTİM VE SAĞLIKTA ATILAN ADIMLAR GERİYE GİDİYOR’

Son 12 yılda, sermaye ve istihdam dışında kalan toplam faktör büyümesinin sıfır olduğunu anlatan Acemoğlu, artık Türkiye’nin kaliteli istihdam getiren, tüm işgücü ücretlerinde artış yaratabilecek verimli büyümeye odaklanması gerektiğini belirtti.

“Eğitim ve sağlıkta 2006’ya kadar atılan adımlar geri gidiyor. Çin’de de aynı şey. İnşaat sektörü büyüyor peki bu nerden geliyor kredi ile. Kredi veriyoruz tüketim artıyor. Sanayiye yatırım yok. O zaman faktör verimliliği artmıyor. Yüksek kaliteli büyüme teknolojiyi, krediyi doğru kullanmakla gelir” diyen Acemoğlu, doğru kurumlar ve demokrasi olmadan kaliteli büyüme yaşanmayacağını vurguladı.

‘TÜRKİYE OLANAKLARI ÇOK YÜKSEK BİR ÜLKE’

Küresel büyüme önünde bir risk olan ticaret savaşlarının Türkiye ekonomisi için de bir problem yarattığını anlatan Acemoğlu, bir savaş durumunda ekonominin 2009’daki gibi durma noktasına geleceğini anlattı.

Uluslararası ilişkileri Türkiye’nin bir pencere açmak için kullanması gerektiğini kaydeden Acemoğlu, “Türkiye olanakları çok yüksek genç dinamik bir ülke. Dışarıdan hem işi hem sermayeyi hem fikirleri doğru alabilirsek teknoloji bizi kalkındırır. Ama bunları yanlış alırsak Çin’e ve Rusya’ya gideriz” dedi. (Kaynak: Cumhuriyet)

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet Fatih/Newyork
mehmet Fatih/Newyork - 2 yıl Önce

Tesbitleri cok isabetli ,,Insaat sektoru artik terk edilmeli,,doyum noktasi coktan asildi,,Eldeki konutlar son surat eritilmeli,,

SIRADAKİ HABER

banner278

banner277