Bakan Çelik: Yüzde 60 artması gerekiyor

Bakan Çelik: Yüzde 60 artması gerekiyor
banner206

Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı'nın ardından Ak Parti Şanlıurfa milletvekili ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2050 yılında oluşacak nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerektiğini söyledi.

Antalya'da üç gün süren FAO 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı'nın ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik ve FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, basın toplantısı düzenledi. FAO'nun bölgesel konferanslarının iki yılda bir düzenlendiğini belirten Bakan Çelik, “Toplantıda üç gün boyunca başta sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve 'Dünya Bakliyat Yılı' olmak üzere, bölgeyi ilgilendiren önemli konular ele alındı. Geçtiğimiz eylül ayında dünya liderleri 2030 yılı için yeni ve kapsamlı 17 temel sürdürülebilir kalkınma hedefi belirledi. Bu hedeflerin ikincisi, dünyada 2030 yılına kadar açlığı tamamen yok etme hedefidir” dedi.

 

“DÜNYADA 800 MİLYON AÇ, 500 MİLYON OBEZ İNSAN VAR”

Dünyada 800 milyon aç insanın yaşadığını anımsatan Çelik, “500 milyon da obez insan yaşıyor. Bir yanda sefahat bir yanda sefaletin olduğu bir dünya var. Yapılan projeksiyonlara göre, 2050 yılında oluşacak nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerekiyor. Ancak dünyada tarım arazileri yok ediliyor. İki saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde, 7 dekar tarım arazisi yok oluyor. Eğer gelecek nesiller için sürdürülebilir gıda arzını sağlayamazsak dünyamız kitlesel insan göçlerine sahne olabilir. Böylesine ağır bir tablonun yaşanmasını önlemek için 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerini önemli bir pusula olarak görüyoruz” diye konuştu.

Toplantıda, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini, kendi hedef ve politikalarına dahil etmiş ülkelerin deneyimlerini dinlediklerini belirten Çelik, “Ülkemizin ve Pakistan'ın girişimleriyle Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı dolayısıyla bu konferansta da bakliyatın, sağlıklı beslenme, çevrenin korunması, su kaynaklarının verimli kullanılması, topraktaki azotu dengeleyerek toprağın verimliliğini artırması, biyo çeşitliliğin korunması ve iklim değişikliği ile mücadele gibi konulardaki rolü ve önemi vurgulanmıştır. Konferansta ayrıca, FAO'nun bölgemiz için öncelikleri, kadınlar ve genç çiftçilerin desteklenmesi için yapılması gerekenler de görüşüldü. Konferansın önemli bir çıktısı olarak, Slovenya'nın teklifiyle 20 Mayıs'ın 'Dünya Arıcılık Günü' ilan edilmesi konusunun 2017 BM Genel Kurulu'na taşınması hususunda bölge toplantımızda mutabakata vardık.”

Tarımın karşı karşıya olduğu önemli sorunların olduğunu kaydeden Çelik, dünya genelinde tarımsal üretimin giderek daha güçleştiğini hatırlattı. Çelik, tarım ve tarımsal üretimin, insanlığın en temel uğraş alanı olduğunu, ülkelerde milli gelirden pay alma açısından çiftçilerin en dezavantajlı gruplardan biri olduğuna dikkati çekerek, uluslararası ilişkilerde tarım dışı konuların tarım kesimine fatura edilmesinin yanlış olduğunu vurguladı. FAO'nun 2030 küresel gündemiyle uyumlu olması ve amaçlarını uyumlaştırmasının en cesaret verici konu olduğunu ifade eden FAO Genel Direktörü Silva da katılımcı ülkelerin BM tarafından belirlenen 17 hedefe ulaşmak için iş birliği yapacağını söyledi. Silva, küresel mülteci sorununa ilişkin de FAO'nun destek verdiğini, insani konularda önemli rol oynadıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142