Bakan Çelik’ten çok sert sözler…

.

Bakan Çelik’ten çok sert sözler…
banner206

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, PKK gibi terör örgütlerinin anayasal düzeni hedef aldığını, DAEŞ gibi terör örgütlerinin kutsal değerleri istismar ederek en vahşi barbarlığa imza attığını belirterek, FETÖ gibi terör örgütleri de anayasal düzenin kılcal damarlarına yayılarak kamuyu, devleti işgal ediyor. Bu zavallılar dünyanın acziyetini kullanarak insanlığın başına bela oldu” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu" konferansına katıldı. Programda konuşan Bakan Çelik, terör örgütleriyle ilgili sert sözler sarf etti.

Çelik, geçmişin medeniyet havzası diye tanımlanan Orta Doğu coğrafyasının bugün kan gölü haline döndüğüne vurgu yaparak, “Savaşlar artık taşeronlar eliyle icra ediliyor, çocuk cesetlerinin sahillerimize vurduğu, milyonlarca insanın mülteci konumuna düştüğü, bilgi çağının adeta terör çağı haline dönüşme sürecini yaşıyoruz. İnsanın çok insanlığın kıt olduğu, değerlerin değil, çıkarların ön plana çıktığı bir döneme şahitlik ediyoruz. Dünya küreselleşiyor ama sorunların da küreselleştiğini görüyoruz” dedi.

Meselelere Türkiye'den başka insani gözle bakan çok az sayıda ülke olduğunu dile getiren Çelik, “Terör, terör örgütü, terörist gibi kavramlar üzerinde uzlaşamayan bir dünyadayız. En açık kavramlar, en kolay uzlaşılacak kavramlar konusunda dahi dünya bir masa etrafında bir araya gelemiyor. Böyle garip bir dünya fotoğrafıyla karşı karşıyayız. Bu fotoğraf, terör örgütlerinin arayıp da bulamadığı bir fotoğraf ve alan açmaktan başka bir işe yaramaz. Yaşanan süreçler dolayısıyla dünya bir karar noktasındadır” diye ifade etti.

Terörün ortak tanımının yapılması gerektiğine işaret eden Çelik, aksi takdirde terörün ilaçlara bağışıklık kazanan virüsler gibi format değiştirerek yoluna devam edeceğini dile getirdi.

Çelik, PKK gibi terör örgütlerinin anayasal düzeni hedef aldığını, DAEŞ gibi terör örgütlerinin kutsal değerleri istismar ederek en vahşi barbarlığa imza attığını, FETÖ gibi terör örgütlerinin anayasal düzenin kılcal damarlarına yayılarak kamuyu, devleti işgal ettiğini vurgulayarak, bu zavallıların dünyanın acziyetini kullanarak insanlığın başına bela olduğunu söyledi.

Terör örgütlerinin farklı harflerden oluşsa da besledikleri karanlık ruhun aynı olduğunu ifade eden Çelik, Türkiye'nin bütün terör örgütleri karşısında tavrının net olduğunu bütün dünya ülkeleriyle temaslarda başından beri Türkiye'nin "Terörün seni beni olmaz, sana yakını bana yakını olmaz" vurgusunu yaptığını aktardı.

Bakan Çelik, buna rağmen aynı samimiyeti diğer ülkelerden Türkiye'nin görmediğini belirterek, "Adamlar çağdaşlık adına parlamentolarında terör örgütlerine sergi açtırabiliyor, meydanlarda çadır kurdurabiliyorlar ve bunun adına samimiyet diyorlar. Silah satma yarışında olan ülkelerin barış söylemlerini nasıl samimi olarak değerlendireceğiz. Hemen arkamızdaki coğrafyanın kan gölüne dönmesine neden olan ortamın daha da alevlenmesi konusunda yoğun bir silah satışı yarışını sürdürenler, bir yandan barış kavramını nasıl ağızlarına alıyorlar anlamakta zorlanıyoruz.

Darbelere ses çıkaramayanların demokrasi söylemleri de çok anlamlı. Bir tarafta darbe girişimleri var, Kopenhag Kriterleri'nin ve uyum yasalarının çıkarılmasında gecelerin geç saatlerine kadar ne mücadeleler verdik ama bugün bakıyoruz ki o kriterleri tümden ortadan kaldıracak girişimler karşısında ne büyük bir ikiyüzlülüğün yaşandığını görüyoruz. Dünyanın sorunu samimiyetsizlik. Küresel siyasette adeta maskeli balo gösterisi yapılıyor” şeklinde konuştu.

Çelik, Türk milletinin 15 Temmuz darbe girişimi esnasında istiklal ve istikbal mücadelesi verdiğini anımsatıp, o gün umduğunu bulamayan bazı çevreler bulunduğuna işaret ederek, "Halkın gücü tankın gücünü yendi, millet demokrasiye, cumhuriyete, cumhuriyetin kazanımlarına ve iradesine sahip çıktı, şimdi önümüze bakacağız" diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142