Belediye başkanı canlı canlı tabuta girdi

.

Belediye başkanı canlı canlı tabuta girdi
banner206

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde yapımı planlanan 6’ncı termik santral projesinin ÇED toplantısını CHP Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün kefen giyip tabuta girerek protesto etti. Belediye Başkanının başlattığı eyleme destek veren belde halkı ÇED toplantısı için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin otomobillerine saldırıldı.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde yapımı planlanan 6’ncı termik santral projesinin ÇED toplantısı Belediye Başkanı Adnan Akgün ve beldede yaşayan vatandaşlar tarafından protesto edildi. Protesto gösterilerine destek veren CHP’li Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün ise kefen giyip Türk bayrağına sarılı tabuta girdi. Kilimli Ulucamii’nden üzerinde ‘terör değil, madenci değil, termik santral şehidi’ yazılı Türk bayraklı tabutun içinde çıkan Belediye Başkanı Akgün, toplantının yapılacağı salonun önüne kadar vatandaşların omuzlarında taşındı. Adnan Akgün’ün içinde bulunduğu tabutu omuzlarında taşıyan vatandaşlar ve arkalarında bulunan protestocu grup sloganlar eşliğinde toplantının yapılacağı salonun önüne kadar ilerledi. Salonun önünde bir anda tabuttan çıkan Akgün, yaptığı konuşmada, “Yaşam haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Dik duracağız mücadele edeceğiz” dedi.

ÇED toplantısının yapılacağı salonun önünde bekleyen kalabalık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı memurları salona almadı. Tepkiyle karşılaşan görevliler araçlarına binerek uzaklaşmak isterken, öfkeli kalabalık otomobillerin önünü keserek tekme attı. Kısa süren gerginliğe polis müdahale ederken, daha sonra görevliler rapor tutmak üzere Çatalağzı Belediyesi binasına girdi. Yetkililer ÇED toplantısının yapılamadığı şeklinde tutanak tuttuktan sonra beldeden ayrıldı.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı ve Muslu beldelerinde aktif olarak 3 termik santral çalışırken, 2 termik santral de yapım aşamasında olduğu öğrenildi. Beldede yaşayan vatandaşlar yerleşim alanlarına 6'ncı termik santralin yapılmamasını istediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142