Bir ayda 10 bin Suriyeli, ülkesine geri döndü

 Bir ayda 10 bin Suriyeli, ülkesine geri döndü
banner206

Ülkelerindeki IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin 10 bin 500'ünün, IŞİD'in geri püskürtülmesinin ardından Suriye'nin Kobani kentine geri döndüğü bildirildi.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına göre, IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden 10 bin 500'ü, IŞİD'in Kobani'den püskürtülmesinin ardından Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçiş yaparak ülkelerine döndü. Yaklaşık bir ay önce başlayan geri dönüşlerin, Süleyman Şah Türbesi'nin nakli ve Saygı Karakolu personelinin tahliyesi için yapılan Şah Fırat operasyonundan sonraki hafta içerisinde sınır kapısından geçen toplam 7 bin 500 kişi ile arttığı belirlendi. Kobani'ye en son geçiş izninin verildiği Cuma günü 3 bin 500 kişinin ülkesine döndüğü belirtilirken, ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilere Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan hafta içerisindeki Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günlerinde geçiş izni verilecek.

 

KOBANİ’DEN KAÇIŞ SÜRECİ

IŞİD'in Kobani kuşatması 13 Eylül 2014'te başladı. 2 Ekim'de Kobani çevresindeki birçok köyü ele geçiren IŞİD ile PYD'ye bağlı silahlı güçler arasındaki çatışmalar kent merkezine ilerleyince, 300 bin Suriyeli Kürt evlerinden kaçmak zorunda kalmış, Türkiye'ye sadece bir gün içerisinde 180 bin kişi sığınmıştı. Sivillerin boşalttığı Kobani'de çatışmalar yaklaşık 5 ay sürerken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri hava bombardımanlarıyla Kürt gruplara destek vermişti. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de Türkiye üzerinden geçirdiği Peşmerge güçleriyle IŞİD'e karşı oluşturulan cepheyi genişletmiş, 26 Ocak'ta Kobani'nin merkezinde kontrol tamamen Kürt güçlerinin eline geçmişti. Peşmerge ve ÖSO destekli YPG, çevrede bulunan 120 köyü IŞİD’den geri almıştı.

Kobani ve köylerinde güvenliğin sağlanmasının ardından ise gruplar halinde ülkelerine dönmek isteyen Kürtlere, Türk mercileri tarafından izin verilmeye başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142