banner227

 Dişli’den belediye başkanlarına çağrı
banner206
banner238

Türkiye Kent Konseyleri Birliği 5. Dönem Başkanı Yusuf Sabri Dişli, yerel seçimlerin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen birçok il ve ilçede kent konseyi kurulmadığını belirterek, “Bu şehirlerimizdeki tüm belediye başkanlarımızı kent konseylerini kurmaya davet ediyorum” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Toplantısı Şanlıurfa’da yapıldı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği 5. Dönem Başkanı Yusuf Sabri Dişli başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Nuri Yavuz, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Necati Binici, Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen,  Gebze Kent Konseyi Genel Sekreteri A. Esat Ural ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Basın Danışmanı Ökkeş Özekşi katıldı.

Toplantının sona ermesinin ardından bir basın açıklaması yapan Türkiye Kent Konseyleri Birliği 5. Dönem Başkanı Yusuf Sabri Dişli, kent konseyleri, kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan katılım mekanizmaları olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti;

“Türkiye Kent Konseyleri Birliği, ülkemizde bulunan kent konseyleri arasında iletişim ve işbirliğini geliştirmek amacıyla, kent konseylerinin öz inisiyatifiyle 2011 yılında kurulmuştur.

30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Seçimi'nden bu yana yaklaşık 6 ay geçti. Seçilen tüm belediye başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum. Biliyorsunuz, Kent Konseyi Yönetmeliği uyarınca, belediye başkanları 3 ay içerisinde kent konseylerinin oluşturulmasına öncülük etmek zorundadır. Seçimleri müteakip bu konuda tüm belediye başkanlarımıza bir mektup yazmıştık. Ancak halen ülkemizde kent konseyi kurulmamış birçok il ve ilçe bulunmaktadır. Ayrıca halen genel kurullarını yapmamış kent konseylerimiz de bulunmaktadır. Bu şehirlerimizdeki tüm belediye başkanlarımızı kent konseylerini kurmaya ve genel kurullarını yapmamış olan kent konseylerimizi de genel kurullarını zaman kaybetmeden yapmaya davet ediyorum.”

Kent Konseylerinin, şehrin ortak aklını temsil ettiğini dile getiren Dişli, “Dolayısıyla kent konseylerinde 'katılım' ve 'kent' ortak paydasında buluşmak çok önemlidir. Halihazırda belediyelerimiz stratejik planlarını hazırlıyorlar. Stratejik Plan, şehirlerin geleceği için son derece önemlidir. Tüm belediyelerimizin, stratejik plan hazırlıklarına kent konseylerini de dahil etmeleri bu yüzden büyük önem taşımaktadır” dedi.

Dişli, yaklaşık bir yıldır Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanlığı görevini Şanlıurfa Kent Konseyi tarafından yürütüldüğünü sözlerine ekleyerek, “Önümüzdeki ay da bayrağı Yalova'ya devredeceğiz. Görev süremiz boyunca, diğer kent konseylerimizin de destekleriyle önemli aktiviteler yaptık. Bu aktiviteler, daha çok kentlerin ve dezavantajlı toplum kesimlerinin ortak problemlerine yönelikti. Bu çerçevede, Kahramanmaraş'ta "Ulusal Kadın Meclisleri Buluşması", Gaziantep'te "Türkiye Engelliler Çalıştayı", Uşak'ta "Ulusal Kent ve Ulaşım Çalışayı", Yalova'da "Kentsel Dönüşüm ve Şehirlerin Geleceği Çalıştayı", Konya'da "Türkiye Gençlik Meclisleri Buluşması" gibi önemli toplantılar yaptık. Ayrıca çeşitli bölgesel ve küçük ölçekli tematik toplantı gerçekleştirdik” diye ifade etti.

 

“Tüm partilerimizi duyarlı olmaya davet ediyoruz”

 “Kent Konseyleri, Belediye Kanunu'nun 76. Maddesi ve bu maddeye dayalı olarak çıkarılan Kent Konseyi Yönetmeliği uyarınca faaliyette bulunmaktadır” diyen Dişli, açıklamasında şunları kaydetti;

“Özellikle Kent Konseyi Yönetmeliği'nde, halihazırda kent konseylerinin ihtiyaçlarını karşılamak noktasında bir takım eksiklikler ve boşluklar bulunmaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak Mahalli Idareler Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunduk ve Kent Konseyleri Yönetmeliği'nde değişiklik önerilerimizi içeren bir Taslak Metin hazırladık. Önümüzdeki günlerde de bu tekliflerimizi İçişleri Bakanlığı ve Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne ileteceğiz.

Özellikle 30 Mart Mahalli İdare Genel Seçimleri'nde neredeyse tüm partiler programlarında güçlü bir biçimde 'katılım', 'yerel demokrasi' ve 'kent konseyi' vurgusu yaptılar. Hiç şüphesiz bu programların, fiiliyata geçmesi son derece önemlidir. Önümüzdeki günlerde Mecliste grubu bulunan siyasi partileri de ziyaret ederek bu konudaki taahhütlerini kendilerine hatırlatacağız. Tüm partilerimizi bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195