Evlilik programında tanıştı, evlendi ve öldürdü

.

Evlilik programında tanıştı, evlendi ve öldürdü
banner206

 GECTIĞIMIZ yıl televizyonda yayınlanan bir evlendirme programında tanışarak evlendiği eşi Selime Gönbak’ı öldüren Rıfat Gönbak, oy çokluğuyla “Yakın akrabayı öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, oy çokluğuyla aldığı kararda “İyi hal” ve “Haksız tahrik” indirimlerini uygulamadı.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına , televizyondaki bir evlilik programında tanışarak evlendiği eşini Avcılar’da 30 Temmuz 2014 tarihinde öldüren tutuklu sanık Rıfat Gönbak ve avukatı ile maktül Selime Gönbak’ın ağabeyi Tural Günaydın ve avukatları katıldı.

Tural Günaydın’ın Avukatı Hatice Temizkan, sanık hakkında şikayetlerinin sürdüğünü belirterek, “Sanığın haksız tahrik indiriminden kesinlikle yararlanmaması gerekir. Zira savunmasında boğuşma esnasında düştüğünü ve maktulün nasıl yaralandığını hatırlamadığını belirtmesine rağmen maktulün beş ayrı yerinde bıçak yarası vardır. 10 yaşındaki çocuğu annesiz kalmıştır. Sanık mahkemeye gönderdiği yazılı dilekçesinde, ‘bu yaşta böyle bir kadın için sizin karşınıza ve ailemin yüzünü yere düşürdüğüm için pişmanım’ demiştir. Maktuleyi öldürmesi nedeniyle pişman olduğunu belirtmemiştir. Sanık hakkında takdiri indirim maddesinin de uygulanmamasını ve en ağır bir şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

 

SAVCI HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ

Duruşma Savcısı Selçuk Cengiz daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Savcı Cengiz, “Kasten yakın akrabayı öldürme suçundan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istediği sanık için “Haksız tahrik” indirimi uygulanmasını istedi. Maktul Selime Gönbak’ın hakaretleri nedeni ile sanık için haksız tahrik indirimi isteyen Savcı Cengiz, sanık hakkında “İyi hal” indiriminin ise uygulanmamasını istedi.

Sanık Rıfat Gönbak’ın Avukatı Emre Çukurluöz, esas hakkındaki savunmasında, olay anında maktul ile sanığın alkol aldığını belirterek, “Maktulden gelen tahrik nedeniyle müsnet suçu gerçekleştirdiğini söylemiştir. Olaydan pişmanlık duyduğunu da ifade etmiştir. Tahrik nedeniyle indirim yapılmasını talep ediyorum” dedi.

Son sözü sorulan sanık Rıfat Gönbak, “Pişmanım, takdir mahkemenindir” dedi.

 

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Kararını vermek için kısa bir ara veren mahkeme, aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, oy çokluğuyla Rıfat Gönbak’ı, “Eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, maktul Selime Gönbak’ın aldığı yara sayısı ve sanığın boğuşma sırasında olayın olduğu yönündeki savunmasını inandırıcı bulmadığını belirterek, sanık hakkında “Haksız tahrik” indirimi uygulamadı.

Sanığın soruşturma ve kovuşturma aşamalarındaki ifadelerinin çelişkili olduğuna dikkat çeken mahkeme, “Olaydan sonra maktuleye yönelik tutum ve davranışları, olayla ilgili tutum ve davranışları, duruşmadaki tutum ve davranışlarını” göz önünde bulundurarak sanık hakkında “İyi hal” indirimi de uygulamadı.

 

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

Üye Hakim Hızır Niyazi Akçiçek, sanık hakkında “Haksız tahrik” indirimi yapılmamasına muhalefet etti. Sanık hakkında haksız tahrik indirimi uygulanması gerektiğini belirten Hakim Akçiçek muhalefet şerhinde, sanığın beyanına göre maktulenin sanığa, “P....., o… çocuğu” gibi sözlerle hakaret ettiğini kaydetti. Sanığın bu savunmasının aksine dosyada başka bir delil bulunmadığını belirten Hakim Akçiçek, “Bu hususlar değerlendirildiğinde sanığın kendisine hakaret edildiği şeklindeki savunmasının aksini gösterir bir delil elde edilemediğinden şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince sanık hakkında TCK 29. Maddesinde belirtilen tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiği kanaatindeyim” dedi.

 

DURUŞMADAN SONRA BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Duruşmadan sonra “Kadın cinayetlerini durduracağız” platformu tarafından adliyenin önünde basın açıklaması yapıldı. Selime Gönbak’ın ağabeyi Tural Günaydın burada yaptığı konuşmada, “Bugün kanunun vermiş olduğu cezadan dolayı çok mutluyuz. Kardeşim belki geri gelmeyecek ama bizim içimiz yandı, başkalarının içinin yanmasını istemiyoruz. Belki bu ceza bundan sonra olacak kardeşlerimizi, bayanlarımızı daha iyi koruyacak diye düşünüyorum” dedi.

Günaydın, bir soru üzerine, “Katil o kadar soğukkanlıydı ki adeta kardeşimi suçlu çıkartıp sanki ölen kendisiymiş gibi kardeşimi suçladı orada” dedi.

Duruşmada Selime Gönbak’ın ailesini temsil eden Avukat Hatice Temizkan ise, şunları söyledi:

“Biz bütün kamunun vicdanını yaralayan kadın cinayetlerini ancak bu şekilde sesimizi duyurarak durdurabiliriz. Selime Günaydın ne yazık ki bir evlendirme programında tanışarak evlendiği adam tarafından evlendikten 3 ay sonra 5 ayrı yerinden bıçaklanarak katledilmiştir. Kadının en kutsal olan yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Sayın savcı mütalaasında haksız tahrik indiriminin haksız şekilde uygulanmasını istedi. Biz buna şiddetle karşı çıktık, bunun uygulanmasının mümkün olmadığını söyledik. Sayın savcının mütalaasına göre her türlü savunmayı sokabilirsiniz. Nedir bunlar; erkekliğime hakaret etti, çok kıskandım, başka bir erkekle görüşüyordu, internete girdi… Yani aklınıza hayalinize gelebilecek en iğrenç iddia ve iftiralardan ibaret bu savunmaya itibar ediliyordu ne yazık ki. Ve bu otomatik olarak uygulanıyordu. TCK’de iyi hal ve haksız tahrik indirimi var. Bu müesseseler de olmak zorunda, doğru ve yerinde kullandırıldığı sürece. Haksız tahrik indirimi uygulandığında ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alt sınırdan uygulandığında 18 yıla kadar inebiliyor. Bunun üzerine bir de iyi hal indirimi uygulanıyor. Çok şükür ki bugün bu mahkemede bugün bu mahkemede bu yanlış uygulamayı kırdık, sanık ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142