GSS ve BAĞ-KUR borcu olanlar dikkat!

.

GSS ve BAĞ-KUR borcu olanlar dikkat!
banner206

Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, Sosyal Güvenlik alanında yapılan yeni kanuni düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

SGK İl Müdürü İsmail Ünlü konula ilgili yaptığı açıklamada, muayene, tahlil ve tetkikleri kapsayan durumlarda ücretsiz hizmet verileceğini ilaç bedelinin ise hasta tarafından karşılanacağını belirtti.

Ünlü, “Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası ya da 4/b kapsamında olan BAĞ-KUR’lular 60 günden fazla süresi geçmiş prim borçları olması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. 29.09.2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Genel Sağlık Sigortası ve 4/b kapsamında BAĞ-KUR’lular borçlu olsa bile devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden 31.12.2015 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı sağlanmıştı.

Bu uygulama yapılan değişiklikle ücretsiz sağlık hizmeti 30.06.2016 tarihine kadar uzatılmıştı. Yine bu süre, 28.06.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31.12.2016 tarihine kadar uzatılmıştır. Buna göre Genel Sağlık Sigortası ve 4/b kapsamında BAĞ-KUR borçlarından dolayı sağlık hizmeti alamayan sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 31.12.2016 tarihine kadar devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabileceklerdir. Bu uygulama sadece devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerindeki sağlık hizmetlerine ait giderler ücretsiz karşılanacak. Özel hastanelerde bu kapsamda sağlık hizmeti almak mümkün değildir. Ayrıca ücretsiz sağlık hizmeti sadece hastanelerdeki muayene, tahlil ve tetkikleri kapsamaktadır. İlaç bedelleri kurumumuzca ödenmeyecektir. Bu hizmetten faydalanmak için herhangi bir işlem yaptırmaya gerek yoktur. İlgili hastane borçlu olanlar için provizyon seçerken MEDULA sistemi üzerinden uygun menüden giriş yapmaları yeterli olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142