Irak'ta beklenen oldu

Irak'ta beklenen oldu
banner206
 Irak'ta merkezi yönetim ile  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından  Irak ordusu gece yarısı  Kerkük'e operasyon başlattı.

IKBY Güvenlik Ajansı'nın  Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve Haşdi Şabi'nin  Kerkük'ün güneyindeki Tazehurmatu'dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının,  Kerkük kentine girip Peşmerge'nin kontrolündeki "K1 Askeri Üs" ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.

İBADİ ORDUYA TALİMATI VERDİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlı kuvvetlere  Kerkük'te tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi.

Devlet televizyonunun haberinde, "Başbakan Haydar İbadi, silahlı kuvvetlere  Kerkük'te bulunan tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi." denildi.


HAŞDİ ŞABİ DE DESTEK VERECEK

İbadi,  Kerkük'te güvenliğin sağlanması için kent halkı ve Peşmerge ile de işbirliği yapılmasını istedi.

Haberde ayrıca, terörle mücadele gücü, 9. Tugay ve federal polisin,  Kerkük'te çatışma yaşanmadan geniş bölümde kontrolü sağladığı aktarılarak, İbadi'nin, "Ortak Operasyonlar Komutanlığı altında bulunan Haşdi Şabi de, silahlı kuvvetlere  Kerkük dışında destek sunuyor." ifadelerine yer verildi.

ÇATIŞMA ÇIKTI

Kentin güneyindeki Tazehurmatu kasabası yakınlarında  Irak güvenlik güçleri ile Peşmerge arasında çatışma çıktığı bildirildi

Irak'ın  Kerkük kent merkezine doğru harekete geçen Iraklı güvenlik güçleri ile Peşmerge arasında, Tazehurmatu kasabası yakınlarında çatışma çıktığı bildirildi.

Peşmerge komutanlarından Albay  Salar Teymur,  Kerkük kent merkezinin güneyindeki Tazehurmatu kasabası yakınlarında,  Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin mevzilerine ateş açtığını iddia etti.

IRAK ORDUSU AĞIR SİLAHLARLA SALDIRDI

Teymur, Iraklı güçlerin ağır silahlarla kendilerine ateş açması sonucu Peşmerge'nin de karşılık verdiğini ve çatışmanın devam ettiğini söyledi.

Bunun yanında  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) Başkanı  Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami ise  Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ön cephedeki Peşmerge komutanlarından aldığı bilgilere göre Haşdi Şabi'ya ait 4 hummerin yakıldığını ileri sürdü.

Hawrami, Iraklı güvenlik güçlerinin güneyden ilerleyişinin de Peşmerge tarafından durduruluğunu kaydetti.


KERKÜK VALİSİ: KARŞI KOYUN

Barzani'ye yakınlığı ile bilinen  Rudaw'a konuşan  Kerkük'ün azledilen Valisi Necmettin Kerim kenti teslim etmeyeceklerinin belirtirken halkı sokağa çağırdı.

Peşmerge güçlerinin ve silahlanan bazı yerel güçlerin  Kerkük merkezinde  Irak güçlerinin gelişi için hazırlandığı belirtiliyor.

PENTAGON: ODAĞIMIZ DEAŞ OLMALI

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan  Kerkük'teki gelişmelere yönelik açıklama yaptı. Yapılan açıklama ise şöyle:

"Gerginliği artıracak adımlardan uzak durun. Şiddete karşıyız. Odağımız IŞİD olmalı.  Irak'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Talihsiz referanduma rağmen diyalog en iyi yol"

Irak hükümeti,  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY)  Kerkük'e  PKK'lıları getirdiğini ileri sürerek, "Kerkük'teki  PKK varlığı savaş ilanıdır" açıklamasında bulunmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi başkanlığında askeri ve güvenlik yetkilileri ile toplantı yapılmış ve toplantının ardından  Kerkük ve diğer bölgelerin  Irak hükümetinin otoritesine bırakılması talep edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 07:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142