IŞİD saldırıya geçti

IŞİD saldırıya geçti
banner206

 Silah ve savaşçı takviyesi alan IŞİD, Kobani ve Şengal'de Kürt güçlerine yönelik kapsamlı saldırıya geçti. Çatışmalarda iki taraftan da çok kayıp var.

Silah ve savaşçı takviyesi alan IŞİD, Kobani ve Şengal'de Kürt güçlerine yönelik kapsamlı saldırıya geçti. Tank, zırhlı birlik ve bombalı araç desteği ile ilerlemeye çalışan IŞİD'i durdurmak için koalisyon güçleri havadan YYG, ÖSO ve peşmerge güçleri ile karadan durdurmaya çalıştı. Çatışmalarda iki taraftan da çok kayıp var.

Suriye'nin Rojava bölgesi Kobani kenti, Şengal ve Musul bölgesinde Kürt güçlerinin kapsamlı operasyonları sonucu büyük darbe yiyen ve çok sayıda savaşçısını kaybeden IŞİD dün gece Kobani ve Şengal 'e yönelik tanklar, zırhlı araçlar ve bombalı yükle araçlarla kapsamlı saldırı başlattı. Kobanê'de 124. gününe giren çatışmalar sürerken IŞİD dün gece 3 koldan saldırıya geçti.

Bomba yüklü araçlar desteğinde gerçekleştirilen ve bir çok koldan YPG mevzilerine yönelik yapılan saldırıya Kürt güçleri direniş gösterdi. Çatışmalar Miştenur Tepesi ve Kaniya Kurda mahallelerinde yoğunlaşırken, IŞİD tank ve Hummer tipi zırhlı araçlarla saldırıyor.

YPG Basın Merkezi tarafından çatışmalara ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"DAİŞ çeteleri bugün Sabah saatlerinde de üç cepheden saldırıya geçti. Güney cephesinde, bomba yüklü araç ile bir intihar eylemcisi saldırdı. Saldırıdan sonra meydana gelen çatışmalar 48 caddesi, Sukul Hal ile güney cephesinde şiddetli bir şekilde devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda, güçlerimiz Hammer tipi zırhlı bir araca el koydu. Çete kaybı hakkında net bilgi elde edilmedi."

Çatışmalar sürerken kentin doğusunda bulunan çok sayıda ev ve işyeri IŞİd tarafından ateşe verildi. Koalisyon uçakları ise önceki akşam ve dün Sabah IŞİD mevzilerini bombaladı. YPG, çatışmalarda 8 YPG/YPJ savaşçısının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Şengal'de ise bugün Sabah IŞİD, Kürt güçlerine yönelik kapsamlı saldırıya geçti. Çatışmalar Berbiroj mahallesi ve çevresinde yoğunlaştı. Peşmerge, YPG, HPG ve Ezidi savaşçılardan oluşan Kürt güçleri, ağır silahlarla saldırıya geçen IŞİD kuvvetlerine karşı ağır silahlarla karşılık verdi. Çatışmalarda 10 IŞİD'li öldürüldü, 12 IŞİD'li ise yaralandı. Çatışmalarda bir HPG'li yaşamını yitirirken iki HPG'li ise yaralandı.

5'inci ayına giren savaşta YPG'ye destek amacıyla Kobane'de bulunan 2. Peşmerge Birliği ise görev değişimi yapacak. Görev değişimi yapacak 3'üncü birlik önceki akşam Erbil'den Urfa'ya geçti. Yeni peşmerge birliğinin Kobane'de bulunan 2. peşmerge birliği ile görev değişimi yapacak. 2. Peşmerge Birliği, 28 Ekim'de Kobani'ye giden 1. Peşmerge Birliği'yle görev değişimi yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142