İşte yeni kimliklerin tüm özellikleri!

.

İşte yeni kimliklerin tüm özellikleri!
banner206
 Yeni çipli kimlik kartları para, kredi kartı ve GSM telefon kartlarındaki güvenlik bileşenlerine sahip görsel ve elektronik güvenlik özellikleriyle polikarbondan üretiliyor. 

İçinde hangi bilgiler ve önlemler var? 

- Çipli kimlik kartları görsel ve elektronik güvenlik özelliklerine sahip polikarbon malzemeden üretildi. 

- Biyometrik veri kaydı (hem sağ hem sol el parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) özelliğiyle noter, tapu, emniyet ve diğer kamu kurumlarında sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerinin  yüzde 100 önleneceği belirtiliyor.

 - Kişiye özel şifresi bulunacak. Başvuru esnasında pin zarfıyla verilecek şifreyi vatandaşlar daha sonra nüfus müdürlüklerinden kendi istedikleri şifre ile değiştirebilecek.

 - Yeni kimlik kartlarında kart sahibine ait nüfus bilgileri, biyometrik veri kaydı ile karta ait bilgilerin yer aldığı bir temaslı bir de temassız olmak üzere fiziksel olarak birbirinden bağımsız iki çip bulunuyor.

 

- “Hem sağ hem sol el parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi”  sayısal verilerle işlenecek, herhangi bir resim, görüntü şeklinde olmayacak.  Yongası içinde saklanan verilerin kopyası alınamıyor. Kişiye ait yazılan  verilerin güvenli olarak merkezde saklanacak ve değiştirilemeyecek.

 

- Tapu, noter, emniyet, okullar ve diğer kamu kurumlarında kimlik kartını gösteren vatandaş önce şifresini girecek, şifrenin 3 kez yanlış girilmesi halinde kart bloke olacak.

 

- Şifreyle her vatandaştan biyometrik veri kaydı için hem sağ hem sol  elini okutması istenecek, parmak, damar ve el ayası izinin kimlik kartındaki biyometrik veri kaydıyla ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün  merkezindeki kayıtla eşleşmesi gerekiyor, bu eşleşme gerçekleşmezse sahtecilik, dolandırıcılık ortaya çıkmış olacak.

 

- Kimlik kartı ile kişi  kendisini pin numarası ve 3 farklı biyometrik verisi ve yüksek derecede korunmuş  fotoğrafı ile doğrulatabilecek. E-devlet hizmeti için bilgisayara kart erişim cihazının kurulu olması gerekiyor.

 

- Temaslı çipte elektronik imza özelliği de bulunuyor. Kişi, bu şekilde aynı anda birden çok belgeye e-imza atabilecek, her belge için tek tek uğraşmayacak.

 

Pasaport yerine bile geçecek

Kimlik kartının ön ve arka yüzünde yer alan güvenlik birimleri ve  bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO 9303-3 standardına uygun  şekilde bulunuyor. Karttaki makine okunabilir alan ve temassız yonga içeriğindeki  bilgiler sayesinde kart, vize istemeyen ülkelerde seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Ancak sınır kapılarında ve havalimanlarında vatandaş çıkış  yaparken biyometrik veri kaydını okuyacak cihazların kurulması ve vatandaşın  kimlik doğrulatması için el okumasını burada yaptırması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142