Kan davalıları Barıştırdı

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 46 yıl önce başlayan kan davası, BDP'nin girişimleriyle barışla sonuçlandı.

Kan davalıları Barıştırdı
banner206
 Barış yemeğinde konuşan Barış Ve Demokrasi Partisi (BDPMardinBüyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, "Amacımız aşiretler arası barışı sağlamak değil, tüm Ortadoğu ve halklar arasında barışı sağlamaktır" dedi.

Viranşehir'de Yavuklu ve Kaya aileleri arasında 46 yıl önce husumet doğdu. Husumet sonucu aileler arasında çatışmalar yaşandı ve yaşanan çatışmalarda 7 kişi hayatını kaybetti. Yıllardır çeşitli parti ve kurumların devreye girmesine rağmen kan davası bir türlü barışla sonuçlanmadı. En son BDP'lilerin araya girmesi sonucu iki aile barışmayı kabul etti. BDPMardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Viranşehir Belediye Eş Başkanı Emrullah Cin'in girişimleri sonucu iki aile Viranşehir'in Eşkin köyünde barış yemeğinde bir araya geldi. Barış yemeğine DTK Eş Başkanı ve Van Milletvekili Aysel TuğlukBDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı CelalettinErkmenViranşehir Belediye Eş Başkanı Filiz Yılmaz, BDP ilçe yöneticileri ve binlerce yurttaş katıldı. Barışa ev sahipliği yapan Kaya ailesi misafirlerini köyün girişinde karşıladı. Ardından Yavuklu aileleri Ahmet Türk tarafından köye getirildi. Tekbirler eşliğinde iki aile tokalaşarak barıştırıldı. Kan davasında yaşamlarını yitirenler için dualar okundu. Okunan duaların ardından ilk olarak konuşan Osman Baydemir, iki aileye teşekkür etti. Barışın imarlarına ve emeği geçenlere teşekkür eden Baydemir, "Ailelerimiz 46 yıllık bir kan davasının barışla son bulması için ellerinden geleni yaptılar. İki ailemize de defalarca teşekkür ediyoruz. Barış herkesin istediği bir şeydir. Barış herkesin arzusudur. Dileriz ki bu barış, husumetli ailelere de örnek olur ve onlar da barış için mücadele ederler" dedi.

Daha sonra konuşan Ahmet Türk, "İki aileye sonsuz teşekkür ediyorum. Amacımız aşiretler arasında barışı sağlamak değildir. Amacımız tüm halklar arasında barışı sağlamak ve Ortadoğu'nun barışına temel atmaktır. 46 yıldır bu ailelerimiz arasında kan davası vardı. 46 yıl önce başlayan bu husumet günümüze kadar geldi. Şu anda bu ailelerimizin birçok genci birbirini tanımıyor fakat birbirlerine düşman durumdalar. Bu husumetin bitmesi bizi çok sevindirdi. İki ailemize de teşekkür ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Yavuklu ailesinden bir heyet, Kaya ailesinin reisi olan Ahmet Kaya'yı hasta yatağında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular ve gazetecilere barış pozları verdiler.

Ardından binlerce kişi barış yemeğine geçti. Barış yemeğinde 100 koyun, 5 ton pirinç yemek yapılarak misafirlere servis edildi. Köyde 12 adet çadır kurulurken, 15 gün sonra ise barış yemeği Yavuklu ailesinin Büyük Mutlu köyünde yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2014, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277