Karaköprü'deki dev projede sona doğru...

Karaköprü'deki dev projede sona doğru...
banner206

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir doğa bırakmak için projeler geliştiren Şanlıurfa’nın Karaköprü Belediyesi GAP İdaresi ile birlikte geri dönüşüm tesisini hayata geçiriyor. Çalışmaların son aşamaya geldiği proje açılış için gün sayıyor.

Şanlıurfa'da Karaköprü Belediyesi Çevre Koruma Birimi bünyesinde cam, plastik, metal, atık yağ ve kağıtların geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması amacıyla yaklaşık 4 milyon TL’lik geri dönüşüm tesisi kuruluyor. Batıkent mahallesinde 6 bin m2’lik alan üzerinde yapılan geri dönüşüm tesisinde çalışmalar son aşamaya geldi.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalıştıklarını söyledi.

Geri dönüşüm projesinde doğaya atılan ambalaj atıklarının tekrardan kullanıma hazır hale getireceklerini ifade eden Başkan Metin Baydilli, “Çevre koruma birimimiz tarafından hazırlanan proje kapsamında doğaya atılan tüm atıkları toplayacağız. oplanan atıklar geri dönüşüm tesisimizde ayıklanacak. Daha önce özel firmalar tarafından yapılan iş ve işlemleri artık belediye olarak biz yapacağız. Yaptığımız bu işlemle hem belediyemize hem de ülkemize ekonomik kazanç sağlayacağız” dedi.

Vatandaşları da bu projeye katacaklarının altını çizen Başkan Baydilli, “        Geri dönüşüm projesinde yer alan personellerimiz Karaköprü’müzde vatandaşlara geri dönüşüm poşetleri dağıtacaklar. Bunun yanında tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza geri dönüşüm ile ilgili ayrıştırma kumbaraları yerleştireceğiz. Tüm caddelerimize kumbaralar koyacağız. Halkımızın projeye duyarlılık göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.

Geri Dönüşümün sağladığı tasarruf ve ekonomik kazanımlarının fazla olduğunu söyleyen Başkan Baydilli şöyle konuştu: “1 ton plastik atağın geri dönüşümü ile de yüzde 80 oranında enerji tasarrufu, 1 ton cam atığının geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanmaktadır. 1 Ton metalin dönüşümünden Yüzde 90 enerji tasarrufu sağlanır. 1 ton kağıt-karton atığından geri dönüşüm ile 17 ağacın kesilmesi önlenmektedir."

6 bin m2 alan üzerine yapılan ve yaklaşık 4 Milyon TL’ye mal olacak olan geri dönüşüm tesisinin içerisinde; 750m² Toplama Ayırma Tesisi, 300m² Atık Getirme Merkezi ve 210m² İdari Bina, ayrıştırma ve presleme makinaları bulunuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Demir
Murat Demir - 1 yıl Önce

Özel sektörde evine ekmek götürenlerin bu işi daha ucuza mal ettiği ortada yerel yöneticilerin özel sektörün önünü açması gerekiyor Kendi cebini düşünmekten vazgeçmeli... bu arada ben bu işi yapmıyorum .

SIRADAKİ HABER

banner278

banner142