KCK'dan flaş açıklama

KCK'dan flaş açıklama
banner206

 KCK Yönetim Komitesi  üyesi Duran Kalkan, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile PKK arasındaki bütün ilişkilerin sona erdiğini açıkladı.

KCK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, Avrupa'dan uydu aracılığı ile yayın yapan Mednuçe TV'de gündemi değerlendirdi.

Kalkan, “Eski dengeler değişti, ilişkiler tükendi. Yeni ilişkiler ortaya çıkacak. Kürt siyasetinde kendisini merkezi gören Güney yönetimi tükendi. Güney Kürdistan siyaseti de KDP-PKK ilişkileri de yeniden şekillenecek” ifadelerini kullandı.

“KDP, HDP kaybeder görüşüne çok inanmışlardı” diyen Kalkan, “PKK'ye tavır almaktan çekinmediler. Hesapladıkları gibi olmadı. Bütün parçadaki Kürtler, kendi sorunlarını çözüyor” dedi.

Kalkan, Kürdistan'da “Kürdistan Ulusal Kongres”'ni yeniden ele alıp şekillendirme üzerine uygun ilişkilerin gerçekleşmesine hazır olduklarını belirtti.

Kürdistan Bölgesi  Başkanı Mesut Barzani, "Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz" diyen PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ı "ihanet ve iç savaşı tahrik etmekle" suçlamıştı.

Barzani, Duran Kalkan için "Bu sesin çıkmaması için bütün gücünüzle çaba gösterin. Vatana ihanet suçu olan bu görüşlerin önünü kesin" demişti. (rudaw)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142