Korkusundan ülkesine dönemiyor

Korkusundan ülkesine dönemiyor
banner206

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Suriye’in Resulayn (Sere Kaniye) Beldesinde IŞİD’ın saldırılarından kaçan Mızlum’e Abdulrezak, Siverek’te inşaat işçiliği, hamallık gibi işler yaparak hayatını sürdürüyor.

Suriye’nin Resulayn Beldesinde, IŞİD’in saldırılarına dayanamayan Mızlum, ailesiyle beraber Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sığındı. Ailesiyle beraber Siverek ilçesine yerleşen Mızlum’e Abdulrezak, “Burada kendimi çok mutlu hissediyorum, kendime iyi dostlar edindim” dedi. Mızlum, IŞİD çeteleri tekrar saldırabilir diye, ülkesine gidemediğini belirtti.

 

Mızlum: “Suriye’deki savaş bizi çok yıprattı”

Mılzum, “Suriye’nin (Resulayn) Sere Kaniye Beldesinden, buraya geldik. Türkiye’nin birçok yerinde iş aradım, burada birçok yer gezdim. Türkiye çok güzel bir ülke. Suriye’de savaşın çıkması, bizi çok yıprattı. Savaşın çıkmasıyla, bize çok zarar verdiler. Biz, Suriye’den kaçtığımız zaman 500’e yakın insan öldürdüler. Ölenler arasında, akrabalarımız da vardı. Akrabalarımızın cesetlerine, bakamadan kaçmak zorunda kaldık. Biz buraya geldikten sonra, hemen iş aramaya koyuldum. Şu anda, burada hamallık yapıyorum, tuğla çekiyorum, inşaatlarda çalışıyorum. Burada iyi arkadaşlar edindim. Bazen işsiz kaldığımda arkadaşlarım sayesinde iş bulabiliyorum. Onlar iş konusunda bana yardım ediyorlar” diye konuştu.

 

'IŞİD tekrar saldırır diye ülkemize dönemiyoruz'

IŞİD çetelerinin, Resulayn şehrine girip yağmaladıklarını söyleyen Mızlum şöyle konuştu:

“Bizim buradaki ekonomik durumuz kötü, fakat biz burada 4 kardeşiz 4’ümüz de durmuyoruz, sürekli çalışıyoruz. İnsan sabretmeyi bildikten sonra Allah insanlara yardım ediyor. Biz de sabrettik, buradaki yaşamımızı azda olsa toparladık sayılır. Burada, durumu bizden daha kötü olan Kobanili arkadaşlarımız var. Eskiden, Sere Kaniye Beldemiz çok güzeldi. IŞİD çeteleri gelip şehrimize girdikten sonra her yeri yıkmaya çalıştılar kimse sokağa çıkamadı. Daha sonra YPG güçlerinin müdahalesiyle şehrimiz IŞİD’in elinden kurtarıldı. Ama şuanda tekrar saldırılar olur diye ülkemize geri dönemiyoruz. Şehrimize, IŞİD çeteleri girdiğinde hepimizi öldürmekle tehdit ettiler. Onların dilini konuşmamızı istediler, Kürtçe konuşmayı yasakladılar. IŞİD çeteleri şehrimize girmeden önce, sürekli tehdit edici haber gönderiyorlardı. Şu anda buraya sığındık, burada ne kadar mutlu olsak da, insanın şehri bir başkadır en yakın zamanda Sere Kaniye’ye dönmek istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2015, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277