KOSGEB’den 600BİN TL’lik destek

.

KOSGEB’den 600BİN TL’lik destek
banner206

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİ-GEL) tanıtım toplantısı yapıldı. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda, gerçekleştirilen toplantıda 3, 4, 5, ve 6. bölgelerde imalat sanayinin düşük-orta düşük teknoloji düzeylerindeki sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerinin proje başvurusunda bulunabileceği ve 600 Bin TL’ye kadar destek alabileceği açıklandı.

KOSGEB, imalat sanayi için yeni hazırlamış olduğu KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİ-GEL) kapsamıyla ilk proje teklif çağrısına çıkıyor. KOBİ-GEL kapsamında proje teklif çağrılarına, imalat sanayinin yüksek-orta yüksek ve düşük-orta düşük teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren işletmeler başvuruda bulunabilecek. 1 ve 2. bölgelerde imalat sanayinin sadece orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeylerindeki sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler, 3, 4, 5, ve 6. bölgelerde ise imalat sanayinin sadece düşük-orta düşük teknoloji düzeylerindeki sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler proje başvurusunda bulunabilecek.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOSGEB Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy, KOBİ-GEL Projesi çerçevesinde başvuruların 1 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasından yapılacağını ifade ederek KOBİ Gelişim Destek Programı "KOBİ-GEL" çerçevesinde geleneksel imalat sanayi KOBİ'lerinde Katma Değerin Arttırılması Projesi teklif çağrısı kapsamında işletme başı 200 bin lira hibe, 400 bin lira ise geri ödemeli toplamda 600 bin lira tutarında bir destek sunulacaktır” dedi

İdris Erkeksoy konuşmasına şöyle devam etti “Orta-Yüksek ve ileri teknoloji KOBİ'lerinde Kapasite Geliştirmesi Proje teklif çağrısı kapsamında ise işletme başına 300 bin lira hibe, 500 bin lira tutarına kadar destek verilecektir. Orta-yüksek ve ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ'lerimize ise 300 bin TL hibe, 500 bin TL geri ödemeli olmak üzere toplamda 800 bin TL destek verilmektedir. Geri ödemeli, yani kredi desteklerimiz tamamen faizsiz olup; proje süresine göre değişmekle birlikte en az 36 ay en çok 48 ay vadelidir. Destek oranı yüzde 80 olup; yerli makine ve teçhizat satın alınması halinde bu destek yüzde 95'e ulaşmaktadır. Yani program kapsamında alınan her 100 bin TL'lik makinenin 95 bin TL'ye kadar olan kısmı tarafımızdan karşılanmaktadır" dedi.

Gerçekleşen toplantıda Meclis Başkanı İbrahim İletmiş, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Badıllı, C.Asuman Yazmacı, Faruk Atlas, Evren Sanayi Kooperatif Başkanı Mustafa Arslan, KOSGEB Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy ve davetliler hazır bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142