Memura çifte zam…

.

Memura çifte zam…
banner206

Memur maaşlarına yapılan zamla birlikte işçinin kıdem tazminatı tavanı da yükseldi. Buna göre; 1 Temmuz’dan önce 4426 lira olan tavan 4732 lira olarak uygulanacak. 10 yıl çalışması olan işçi 3 bin lira fazla tazminat alacak.

Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalar devam etse de mevcut uygulama geçerliliğini koruyor. Kıdem tazminatı SSK’lı çalışan işçilere tanınmış bir hak. Bir başka deyişle işverene bağlı olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor. Bağkurlu’lar ile memurların kıdem tazminatı alma hakları yok.

 

306 LİRALIK FARK VAR!

Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor. Ancak üst limiti (tavan) var. İşçiye ödenecek kıdem tazminatının tavanı memur maaşlarına endeksli. Temmuz itibarıyla memur maaşı yüzde 6.9 artmıştı. Tazminat tavanı da aynı oranda yani 306 lira artarak 4732 liraya çıktı.

 

TOPLAMDA CİDDİ RAKAM

10 bin lira maaş da olsa kıdem 4732 lira olacak. Artış tutarı küçük gibi görünse de yıllarca aynı işyerinde çalışanlar için toplamda ciddi rakamlar çıkıyor. Örneğin; 5 bin lira brüt maaşı olan bir işçi 10 yıl çalışması varsa alacağı tazminat, 1 Temmuz öncesine göre 3042 lira fazla yani 47 bin lira oluyor. İhbar tazminatı da eklenince fark 6 bin lirayı aşıyor.

 

HANGİ HALLERDE ALINIR?

Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için kendi isteği dışında işten ayrılması gerekiyor. Ama bazı istisnaları da var. Erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabilir. Emekli olmak için işten çıkanlar kıdem tazminatı alır. Fazla mesai nedeniyle ayrılan işçi de kıdeme hak kazanır.

 

İHBAR TAZMİNATINA DİKKAT!

İhbar tazminatı da kıdem kadar önemli. İhbar tazminatını almak için 1 yılın dolması da gerekmiyor. İşten çıkarılan işçinin çalışma süresi 6 aydan kısaysa 2 hafta, 6 ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta, üç yıldan fazla olursa 8 hafta (1.5 ay) ücret tutarında ihbar ödeniyor. İhbarda tavan sınırı bulunmuyor. (Posta)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142