Mısırlı Urfa sınırında yaşananları konuştu...

.

Mısırlı Urfa sınırında yaşananları konuştu...
banner206

 Suriyeli muhaliflerin yurt dışında toplanmasında büyük pay sahibi olan iş adamı Gazi Mısırlı, STAR’a konuştu. “Özgür Suriye Ordusu, kısa süre önce Esad güçlerini yenmeye başladı, Esad tamamen Şam’a çekildi. ABD, bu işten Türkiye güçlü çıkar diye Kürt kartını oynadı. Kobani’deki plan gibi Tel Abday’da da havadan bombaladılar. YPG oraya girdi. Mısırlı, “Uzun zamanda amaç; Türkiye’nin güney sınırında bir Kürt devleti kurmak. Çünkü güçlü bir Türkiye istenmiyor. İlk hedef Erdoğan idi, onu seçimde başardılar ikinci plan Suriye, onu da eğer Türkiye müdahil olmazsa yapacaklar” dedi.


Tel Abyad’tan sonra sıra Azez’de

Tel Abyad’da ABD bombardımanı sonrası PKK’nın kolu PYD’ye bağlı YPG güçlerinin girip 25 bin kişiyi Türkiye’ye sürdüğü kentten giden DEAŞ güçleri, hedefine Suriye muhalefetinin ikmal noktası olan Azez kentini aldı. Eğer Azez, DEAŞ’ın kontrolüne girerse hem Türkiye’ye yüz binlerce mülteci akını olacak hem de ÖSO başta olmak üzere Suriye’deki muhalif güçlerin ikmal noktası tıkanacak. “Suriye’deki kötü senaryo bununla kalsa iyi” diyen Gazi Mısırlı ise, “Asıl hedef Türkiye” dedi. Suriye’yi adım adım izleyen Gazı Mısırlı, şöyle konuştu:

ÖSO kazandı, ABD devreye girdi

“Muhalifler ne zaman Nisan, Mayıs aylarında Esad güçlerini geriletmeye başladı; Esad, Şam’a hapsoldu, ABD planını devreye soktu. Kendilerine en güvenilir partner olarak PYD’yi seçtiler. Çünkü ÖSO’nun bu partnerlik görevini kendilerine bir türlü silah bile vermedikleri halde başaramadığını söylediler. Burada Esad, zaten PYD ile ilişki halinde. Onlara hem silah desteği verdi hem de PYD’nin Esad güçlerinin boşalttığı Kuzey Suriye’ye yerleşmelerine yardımcı oldu.”

Esad kalsın diye plan yapıldı

Amacın Türkiye olduğunu belirten Gazi Mısırlı, “Şimdi ÖSO’ya silah vermediler. Ama devletin elinde bile olmayan silahı Humus’ta, Halep’te, Hama’da, Irak’ta kentleri boşaltarak DEAŞ’a verdiler. Amaç DEAŞ’ın güçlenmesiydi. O DEAŞ’ı zaten Suriye istihbaratı El Muhaberat ile İran, Şam’daki hapishanede kurdular. Kontrolü de İngilizler sağlıyor. Onlar gidip şimdi Kürtler’e savaşmadan Türkiye ‘deki hesaplar için Kobani’yi verdi. İkinci aşamada seçim bitti şimdi de Tel Abyad’ı verdiler. Azez’e gidiyorlar. Azez’i alırlarsa muhalif Suriye’nin kalmaması bir yana Türkiye’nin güneyinde onu daima rahatsız edecek, bölme tehlikesi yaratacak bir Kürt devleti kuracaklar. Böylece Esad koltuğunu koruyacak. ABD, bölgeyi bölecek. Kürtler de zayıf yönetimleriyle iş başına gelecekler” diye konuştu.

Azez ve Es Selame sınır kapısında DEAŞ, muhaliflerle çatışıyor

İÇ karışıklığın sürdüğü Suriye’de, DEAŞ ile muhalif gruplar, Kilis sınırına yakın noktalarda zaman zaman çatışmayı sürdürüyor.  Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki Es Selame Sınır Kapısı ile Halep’in Azez ilçesini ele geçirmek isteyen DEAŞ militanlarının saldırısı sürüyor. Azez ve sınır kapısına doğudan saldıran DEAŞ militanlarına, muhalif gruplar oluşturduğu Fetih Ordusu ile karşılık veriyor. Sınır hattındaki bazı noktada aralıklarla yaşanan çatışma ve patlamaların ardından yükselen dumanlar Türkiye tarafından görülüyor. DEAŞ militanları çatışmaların ardından ele geçirdiği bazı köylere bayraklarını dikerken çatışmaların sürmesi sınır hattındaki Kilis’te tedirginliğe yol açıyor. Kaçak geçişlerin önlenmesi için hendeklerin kazıldığı sınır hattında güvenlik güçleri ise zırhlı araçlarla önlemlerini üst seviyede tutuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 01:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142