Mutlulukları yüzlerinden okundu

.

Mutlulukları yüzlerinden okundu
banner206

Harran Üniversitesi Hilvan Meslek Yüksekokulunda Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla bir program düzenlendi.

Dezavantajlı bireylerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla yüksekokul bünyesinde yapılan etkinliğe, Hilvan Kaymakamı Eyyup Özdemir, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bürhan Akpunar, Hilvan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ahmet Oymak, öğretim elemanları, down sendromlu çocuklar, aileleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte söz alan Hilvan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. S.Ahmet Oymak, “Bugün yüksekokulumuz için özel bir gün. Her hafta etkinlik yapıyoruz ama bugün bizim yaptığımız en güzel etkinlik diyebilirim. Çocuklarımız çok heyecanlandılar, çok mutlu oldular. Onlar için bir şeyler yapıldığının farkına vardılar. Çok güzel etkinlik oldu. Emeği geçen ve bizleri yalnız bırakmayan başta kaymakamımız, başkanımız ve rektör yardımcımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Down sendromlu çocukların birer melek gibi masum olduğunu ve bu meleklerin kıymetini iyi bilmemiz gerektiğini belirten Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bürhan Akpunar, “Hiç birimiz vücudumuzu kendimiz siparişle almadık. Bize emanettir bu vücut. Bu emanetin kıymetini bilmeliyiz. Özellikle de bize özel olarak ihsan edilen bu kardeşlerimizi, çocuklarımızı el üstünde tutmalıyız. Bu bir sınavdır. Bu sınavı başarılı bir şekilde atlatmak zorundayız” şeklinde konuştu

Hilvan Kaymakamı Eyyup Özdemir yaptığı konuşmada, çocukların toplumla iç içe olmasının önemli olduğuna dikkati çekerek, bu tür etkinliklerin faydalı olduğunu söyledi.

Çocukların gönüllerince eğlendiğini belirten Özdemir, "Tıbbi tedavinin yanında böyle etkinlikler, çocuklarımızın hayata bağlanması ve aileleri ile hayata daha mutlu bir şekilde tutunmasına vesile olduğu için çok önemlidir. Bu yüzden emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ise, böyle bir etkinliğin düzenlenmesinde Üniversitenin ev sahipliği yapmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. S.Ahmet Oymak’ı tebrik eden Bayık, “Meslek Yüksekokulumuz ilçemiz için bir şanstır, çok güzel faaliyetlere imza atıyorlar, sosyal yaralarımıza merhem oluyorlar. Hilvan ilçemize renk katıyor, canlılık getiriyorlar. Bugün yapılan etkinliğe katkımız olduğu için belediye olarak kendimizi çok mutlu addediyoruz. Her zaman böyle sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz”diye konuştu.

Down sendromlu bireylerin toplumdan dışlanmaması, sosyal hayatın içinde her zaman olması gerektiğine dikkat çeken down sendromlu çocuk annesi Zelal Sıga ise "Çocuklarınızı eve hapsetmeyin. Aileler, her zaman onları hep eğitsin, bir engelli gibi değil de normal bir insan gibi davransın. Down sendromlu çocuklar iyi bir eğitimle normal birey şeklinde hayatlarını sürdürebiliyorlar. Kendi yaşamlarını devam ettirebilecek seviyeye ulaşabilmeleri mümkün oluyor” dedi.

Program sonunda down sendromlu çocuklar ve aileleri üniversite öğrencileri ile birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142