Siverek'te sevindiren gelişme

Siverek'te sevindiren gelişme
banner206
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Siverek Karacadağ Bölgesi’nde yer alan ve sulama amaçlı kullanılan Derbi Göleti’ne bakım ve onarım çalışması yaparak havzaya su vermeye başladı.

Yıllardır atıl durumda bırakılan Derbi Sulama Göleti çevresinde gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmasının ardından 6 bin 400 dekarlık araziye su bırakıldı.

 1980’li yıllarda hizmete açılan ve 3 köyün istifade ettiği ancak yıllardır kullanılamayan gölet, çevresindeki trafoları güçlendirerek, bölge çiftçisinin su ihtiyacına cevap verildi.

İlçedeki en büyük sulama göletlerinin başında gelen Derbi Göleti’nde suyun doluluk oranının %100’ ü bulması ve bu yılki yağışların fazla olması çiftçinin yüzünü güldürdü.

Karacadağ Bölgesi’nde sondaj çalışmasının çok zor olduğu belirten bölge çiftçisi Muzaffer Kıran, “Göletimiz 30 senedir atıl durumda. 6 bin dekarın üstünde bir arazinin sulanmasını sağlayan bu göletten 600 aile faydalanıyoruz. Domates, çeltik, pamuk, pirinç v.b gıdalar bu topraklarda yetiştiriliyor. Mesela 2-3 bin dönümlük arazide kendim pirinç üretiyorum. Katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'e teşekkür ederiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142