Son tarih 11 Aralık!

Son tarih 11 Aralık!
banner206

 Şirketlerin ortaklarını SGK'ya bildirmemeleri nedeniyle kesilen cezalar SGK tarafından affedilip siliniyor. Ancak bu aftan faydalanmak için çok az zamanınız kaldı.

SGK'ya ortaklarından dolayı kayıt yaptırmamış olan şirketlere ceza affı geldi. Ama bunun bazı şartları var. Aftan yararlanmak için yapılması gerekenleri Radikal yazarı Mehmet Bulut, yazdı.

 

AF İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Sosyal güvenlik mevzuatına göre bazı şirket ortaklarının 4/b kapsamında sigortalı olmaları gerekiyor. Buna göre; Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları ve Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan yeni ortaklarının sigortalılıkları şirket yetkililerince 15 gün içinde SGK 'ya bildirilmesi gerekmekte.

 

HİSSE BİLDİRİM ZAMANI ÖNEMLİ

Yine aynı şekilde bu kişilerin görevlerinden ayrılmaları veya hisselerini devretmeleri halinde şirket yetkililerince bu durum 10 gün içinde SGK' ya bildirilmesi gerekmekte. Bahsi geçen bildirimlerin belirtilen süreler içinde yapılmaması halinde, verilmesi gerekli olan her bir bildirge için şirket tüzel kişiliğine bir aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmakta.

 

11 ARALIK 2014 SON GÜN

6552 Sayılı Torba Yasa ile şirket tüzel kişilikleri tarafından Ortaklar ve yönetim kurulu üyesi Ortaklar için verilmesi gereken kağıt formatlı işe giriş ve işten çıkış bildirgelerinin 11 Aralık 2014 tarihine kadar verilmesi halinde ilgili bildirgeler kanuni süresinde verilmiş sayılacak ve idari para cezası uygulanmayacak. Ancak daha önceden aynı konuda idari para cezası tahsil edilmiş ise şirketlere iade edilmeyecek.

 

BAŞVURULAR ELDEN YAPILACAK

Söz konusu bildirimler ne yazık ki elektronik ortamda yapılamayacak. Bu sebeple şirketlerin bir an önce geçmişe dönük yönetim kurulu üyesi ve ortaklarının kayıtlarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Çünkü elden verilecek bildirgeler için SGK kapısında uzun kuyruklar oluşabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142