Uluslararası sempozyum sona erdi

Uluslararası sempozyum sona erdi
banner206
'Halk Kültüründe Kadın Uluslararası Sempozyumu' 3 gün devam eden programın ardından sona erdi.

Program Haliliye Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Harran Üniversitesi ve Motif Vakfı işbirliği ile düzenlendi. Azerbaycan, Türkmenistan, Irak, Ukrayna, Bosna Hersek, Rusya, Tataristan, Kırgızistan, Özbekistan, Kosova, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin aralarında bulunduğu 13 ülkeden 328 bilim insanın yer aldığı sempozyum, konukların Göbeklitepe ve Harran Gezileri ile son buldu.

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Amfilerinde 2 gün boyunca devam eden ve toplamda 33 oturumun gerçekleştiği Şanlıurfa'nın ilk uluslararası kadın sempozyum olan Halk Kültüründe Kadın Sempozyumu'nun tüm Türkiye'ye kaynak olabilecek nitelikteki sonuç bildirgesi de yakın tarihte yayınlayacak. Halk Kültüründe Kadın Sempozyumuna katılan bazı akademisyenler, sempozyumun hem akademisyenlerin buluşması hem de günümüz Türkiye'sinde kadın konusunun ciddiyetle ele alınması yönünden önemli bir örnek olduğunu belirttiler.

Her biri alanında uzman akademisyenlerin farklı sunumları ile ortak paydalar elde eden katılımcılar, ileriki dönemlerde karşılaşılan sorularda bu sempozyumun notlarının çözüm sağlayacağına dair de kanaatlerini dile getirdiler. "Bilim camiasının geniş katılımı ile gerçekleşen sempozyum, ulusal ve uluslararası katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

172 bildirinin, 196 bilim insanı tarafından sunulduğu sempozyuma, yurt içinden 78 üniversitenin akademisyenleri katılım sağladı. Ayrıca Irak, Azerbaycan, Kırgızistan, Kırım, KKTC, Türkmenistan, Kosova, Ukrayna, Rusya, Kazakistan, Makedonya, Moldovya gibi birçok ülkeden katılım oldu. Alanında ilk kez bir sempozyum başlığı ile ele alınan 'Halk Kültüründe Kadın' konusu iki gün süresinde derinlemesine ele alındı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142