Urfa damgasını vurdu!

.

Urfa damgasını vurdu!
banner206

Uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim ve Kültür Şenliği kapsamında düzenlenen "Tasarım ve Buluş" isimli yarışmada dereceye giren isimler belli oldu. 

Şanlıurfa Şenocak Ortaokulu öğrencisi Ayşe Aslan ‘Yangın sensörüne duyarlı kapı’ isimli proje ile 2. seçildi. 

Şanlıurfa Valiliği tarafından organize edilen ve dün GAP Arena Spor Salonu’nda başlayan Uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim ve Kültür Şenliği’nde bugün ödül töreni düzenlendi. GAP Arena Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sait Kaya, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Kemal Timuroğlu, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Milli Eğitim İl Müdürü Metin İlci, Urfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, ŞUTSO Başkanı İsmail Demirkol, ŞUTSO Meclis Başkanı Mustafa Taş ve binlerce öğrenci katıldı.

 

Yarışmayı bu isimler kazandı

Öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, mevcut bilimsel çalışmalara katkı sağlamak, öğrencilerin kültürlerarası etkileşimlerini artırmak amacıyla gerçekleştirilen şenlikte, "Tasarım ve Buluş" dalında yapılan yarışmada dereceye giren isimler açıklandı. ‘Buluş’ isimli yarışmanın birincisi ‘Dereceli yatak’ isimli proje ile Ankara Pir Sultan Abdal Ortaokulu öğrencisi Habil Eren Elçi oldu. Şanlıurfa Şenocak Ortaokulu öğrencisi Ayşe Aslan ‘Yangın sensörüne duyarlı kapı’ isimli proje ile 2., Ankara Naşide Halil Gelendost Ortaokulu öğrencisi Berat Seçgin ‘mazgatik’ isimli projesiyle 3. ve Kayseri Rauf Denktaş Ortaokulu öğrencisi Eda Nur Bozkoyun da ‘Hayat kurtaran köprü’ adlı projesiyle 4. oldu. Mansiyon ödülleri de Ömer Yıldız, Hüseyin Berkay Ergin ve Zeynep Yıldız’a, juri özel ödülü de Nesrullah Davaz ile Muhammet Burak Çimen’e verildi.

Tasarım isimli yarışmanın 1. de ‘Elek. Araç şarj ist.’ Adlı projesiyle Kazakistanlı öğrenci Nurassyl Toleubek oldu. Eskişehir Özel Atayurt Okulları öğrencisi Aybars Arı ‘Yangında akıllı kaçış sistemi’ projesiyle 2., Şanlıurfa Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Senanur Ülgen ‘Destekli ve hareketli mouseped’ projesiyle 3. Ve Makedonyalı öğrenci Melek Bayrami 4. Seçildi. Mansiyon ödüllerine de Dmıtrı Guna, Alkhaz Uzdenov ve Gökçe Çabuk layık görüldü. Juri özel ödülü ise Sakine Aytekin ile Gulnazıra Burankaeva’ya verildi.

Vali Güngör Azim Tuna, törende yaptığı konuşmada, “Burada birlik ruhunu tazelemek, geliştirmek, çocuklarımıza bilimi sevdirmek, proje yapmayı, tasarım yapmayı ve araştırmayı teşvik etmek amacının hâsıl olduğuna inanıyorum. Bunu teşvik etmek için de ödüller veriyoruz. Yarışmayı kazanan öğrencileri tebrik ediyorum ve bu projenin düzenlenmesinde emeği geçenleri teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfalı çocuklara da seslenen Vali Tuna, “Dereceye girsinler girmesinler ilk 100 proje içerisinde giren bütün Şanlıurfalı çocuklarımızı, öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Şanlıurfa’da Türkiye’nin geleceği yatıyor, Türkiyemizin ihtiyacı olan genç nüfus Şanlıurfa’da. İnşallah Şanlıurfa’da çocuklarımızı çok iyi yetiştireceğiz. Onlar için iyi bir altyapı hazırlıyoruz. Bundan sonra çocukların daha iyi projeler hazırlayacağına inanıyorum” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142