Urfa’dan sonra Afyonkarahisar’da…

Urfa’dan sonra Afyonkarahisar’da…
banner206

Şanlıurfa’nın istiklal madalyasını almasının ardından, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Mehmet Parsak, Afyonkarahisar’a “İstiklal Madalyası” verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi verdi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Parsak, Türk İstiklal Savaşının kazanıldığı il olan Afyonkarahisar’ın I. Dünya Savaşı sonra küllerinden yeniden doğan Türk devletinin neredeyse bütün cihana karşı kazandığı zaferin başlangıç noktası olduğunu hatırlattı. Afyonkarahisar halkının, Atatürk ve milli kuvvetlere maddi ve manevi olarak büyük desteklerde bulunduğunu, işgal boyunca insanüstü fedakarlıklar gösterdiğini belirten Parsak, “Nitekim Mustafa Kemal Atatürk, 21 Ekim 1925 günü Afyon Türk Ocağı’ndaki konuşmasında, ‘Afyonkarahisar, son büyük zaferin kilidi oldu, esası oldu, Afyonkarahisar'ın tarihi savaşımızda unutulmaz parlak bir sayfası vardır’ sözlerini kullanarak, zafere uzanan yolda Afyonkarahisar’ın önemini vurgulamıştır.
İstiklal savaşımızda gösterdikleri fedakarlık ve kahramanlıklar nedeniyle Antep, Maraş ve Urfa illerine ‘Gazi, Kahraman ve Şanlı’ gibi sıfatlarla onurlandırılmış ve bu şehirlerimiz ayrıca İstiklal Madalyası ile taltif edilmişlerdir. Anadolu Türklüğü'nün varlık yokluk mücadelesinin yaşandığı toprakların, İstiklal Madalyası gibi büyük bir onur ve övgüden mahrum bırakılması düşünülemez. Milli mücadelenin kazanılmasında Afyonkarahisar halkının tamamının katkısının büyük olduğu göz önüne alındığında, İstiklal Madalyası’nın bireyler yerine bu yiğit ilimizin tamamına verilmesinin yerinde olduğu ortaya çıkacaktır. İstiklal Savaşı’na hem fikri hem de bedeni olarak katılarak önemli yararlılıklar gösteren Afyonkarahisar, zaferin merkez üssü olmasına rağmen bugüne kadar İstiklal Madalyası onuru ile taltif edilmemiş olması Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizi yaralamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi istiklal savaşımızın başından sonuna kadar her noktasında görev alan ve büyük fedakarlıklar gösteren Afyonkarahisar, düşmanın bileğinin büküldüğü, Türk’ün gücünün cihana gösterildiği tarihi bir nokta olarak İstiklal Madalyası’nı sonuna kadar hak etmektedir. Bu nedenle bugün Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesi hakkında kanun teklifini hazırlayarak yüce Türk milletinin yegane temsilcisi TBMM’ye sunmuş bulunmaktayız” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142