Yerin 350 metre altında can pazarı

Yerin 350 metre altında can pazarı
banner206

 KARAMAN'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağı suyla doldu. Yeraltı su seviyesinin altındaki bölümde meydana gelen olayda ocaktaki 26 işçiden 8'i kendi çabalarıyla kurtulurken, 18 işçi mahsur kaldı. Bölgeye aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait tahlisiye ekibinin de bulunduğu çok sayıda kurtarma ve AFAD ekibiyle, suyu tahliye için ekipman gönderilirken, mahsur kalan işçileri kurtarmak için zamanla yarışılıyor.

Ermenek İlçesi'nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'ye ait linyit kömürü ocağındaki olay bugün saat 12.15'te meydana geldi. Sabah vardiyasındaki işçiler üretim yaparken, ocağın yeraltı su seviyesinin altında bulunan 350 metrelik bölümde bir anda galeriye su dolmaya başladı. Bu bölümde çalışan işçilerden 8'i kendi çabalarıyla kurtulmayı başarırken, 18 işçi su ile dolan bölümü geçemedi.

 

AFAD VE MADENLERDEN EKİP

Kurtulan işçilerin ocaktan çıkıp haber vermesiyle, önce bölgede faaliyet gösteren 7 maden ocağından ekipler gelerek kurtarma çalışması başlatıldı. Ocağın bir anda suyla dolması nedeniyle bu ekiplerin çalışmasından sonuç alınamayınca yardım istendi. Ocakta mahsur kalan işçilerin yakınları da olay yerine akın etti.

Karaman başta olmak üzere çevre illerden Ermenek'e kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. AFAD 6 ilden 206 kişilik ekip gönderirken, Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) 20 kişilik tahlisiye ekibi yola çıktı. TTK Merkez Tahlisiye İstasyonu'nda hazırlıklarını tamamlayan 7'si mühendis, 13'ü maden işçisi 20 kişilik ekip, kurtarma çalışmalarında kullanacakları malzeme ve ekipmanlarla Zonguldak'tan hareket etti. Ekip, Çaycuma İlçesi Saltukova Beldesi'ndeki Zonguldak Havalimanı'ndan uçakla Konya'ya, oradan da helikopterle kazanın meydana geldiği kömür ocağına ulaştırılacak.

Ekibin başında bulunan TTK İş Güvenliği Daire Başkan Vekili Ahmet Sarıalioğlu, hızla Ermenek'e ulaşarak kurtarma çalışmalarına katılacaklarını söyledi. Ekibin, ağırlıklı olarak Soma'da 301 madencinin öldüğü kazada kurtarma çalışmalarına katılan personelden oluştuğunu belirten Sarıalioğlu, kazanın içeriği ve boyutuyla ilgili henüz net bilgileri olmadığını sözlerine ekledi.

Bölgedeki birçok maden şirketi de kazanın olduğu ocağa kurtarma ekibi sevk etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yerin 10 kilometre derinliğinden su çekebilen ‘Ahtapot’ adlı su tahliye cihazını bölgeye gönderdi.

 

ÜÇ KOLDAN SU TAHLİYESİ

Karaman Valisi Murat Koca, ilk anda göçük olduğu söylenen kazanın su baskını olduğunu ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Koca, "Yer altında biriken su galeriyi işgal etti. Yaklaşık 50 metrelik bir bölümü su işgal etmiş durumda. İşçileri kurtarmak için galerideki suyu tahliye çalışmaları devam ediyor" dedi.

 

Has Şekerler Madencilik Şirketi yetkilisi Şahin Uyar, saat 12.15'te işçilerin yemek molasında olduğu sırada ocağı bir anda su bastığını ve ocağın 350 metreden 50 metresinin su ile dolduğunu anlattı. O bölümde bulunan 26 işçiden 8'inin havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kurtulduğunu belirten Uyar, "18 işçi arada kalmış. Ocağın 3 girişi var. Bu girişlerden su çekiliyor. Çevredeki 7 maden ocağından destek geldi. Maden ocağının 50 metresi su ile dolduğu için elektrik devreleri çalışmaz durumda. Dolayısı ile bağlantı kurulamıyor. 3 koldan su çekilmeye devam ediliyor" dedi.

Mahsur kalan işçilerle henüz irtibat kurulamadığını kaydeden Uyar, yeraltı suyunun birden bire boşalmasıyla meydana gelen olayın 'öngörülemeyen maden kazası' olduğu görüşünü savundu.

 

ÜRETİME ARA VERMİŞ

Torba Yasa ile yürürlüğe maden işçilerinin ücret ve sosyal haklarını iyileştiren düzenlemenin ardından Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'nin diğer özel maden ocakları gibi üretimi yaklaşık bir ay süreyle durdurduğu, varılan anlaşmayla iki hafta kadar önce yeniden üretime geçtiği belirtildi.

Ermenek İlçesi'nde bulunan 9 maden işletmesinde yaklaşık 1500 işçinin çalıştığı, Has Şekerler Madencilik'te toplam işçi sayısının 350 olduğu, ancak Torba Yasa'dan sonra hem işçi sayısının azaltıldığı, hem de düşük kapasitede çalışıldığı kaydedildi.

 

AFAD: 225 KİŞİLİK EKİP OLAY MAHALLİNE SEVK EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karaman'ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen olay sonucu madende mahsur kalan işçilere ve bölgeye yapılan yardımlar ile ilgili açıklama yaptı. AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekibin bölgeye sevk edildiği belirtilen açıklamada "Karaman'ın Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü mevkiinde özel bir linyit kömürü madeninde su borusunun patlaması sonucu madenin bir bölümüne su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı saat 12.50'de AFAD'a ulaştı. İhbar üzerine arama - kurtarma çalışmaları için AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekip olay mahalline sevk edildi. Madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. 2 uçak, 20'si ambulans ve 8'i AFAD Arama - Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları sürüyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlandı" ifadeleri kullanıldı.

 

"20'Sİ AMBULANS VE 8'İ AFAD ARAMA KURTARMA ARACI OLMAK ÜZERE 28 ARAÇLA MÜDAHALE"

Bölgeye 20 ambulans ve çok sayıda AFAD arama kurtarma aracının gönderildiği ifade edilen açıklamada şu bilgiler kaydedildi: "Bugün saat 12.15 sıralarında Karaman'ın Ermenek İlçesi, Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü'ndeki özel bir linyit kömürü madeninde su borusu patlaması sonucu madenin bir kısmına su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı 12.50'de AFAD'a ulaştı. Gelen bilgiler üzerine, AFAD koordinasyonundaki ekipler müdahale çalışmalarına başladı. Karaman, Konya, Mersin, Adana Zonguldak ve Kütahya'dan arama kurtarma ekipleri de bölgeye sevk edildi. AFAD Arama Kurtarma Ekipleri, olay mahallinde çalışmalarını sürdürüyor. 20'si ambulans ve 8'i AFAD Arama - Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları devam ediyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlanıyor. AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte çalışmaları yerinden yönetmek üzere bölgeye gidiyor."

 

TTK KURTARMA EKİBİ ZONGULDAK'TAN YOLA ÇIKTI

ZONGULDAK'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan (TTK) 20 kişilik tahlisiye ekibi, Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki kömür ocağında kurtarma çalışmalarına katılmak üzere hareket etti.TTK Merkez Tahlisiye İstasyonu'nda hazırlıklarını tamamlayan 7'si mühendis, 13'ü maden işçisi 20 kişilik ekip, kurtarma çalışmalarında kullanacakları malzeme ve ekipmanlarla Zonguldak'tan hareket etti. Ekip, Çaycuma İlçesi Saltukova Beldesi'ndeki Zonguldak Havalimanı'ndan uçakla Konya'ya, oradan da helikopterle kazanın meydana geldiği kömür ocağına ulaştırılacak. Ekibin başında bulunan TTK İş Güvenliği Daire Başkan Vekili Ahmet Sarıalioğlu, hızla Ermenek'e ulaşarak kurtarma çalışmalarına katılacaklarını söyledi. Ekibin, ağırlıklı olarak Soma'da 301 madencinin öldüğü kazada kurtarma çalışmalarına katılan personelden oluştuğunu belirten Sarıalioğlu, kazanın içeriği ve boyutuyla ilgili henüz net bilgileri olmadığını sözlerine ekledi.

 

BAKANLAR YILDIZ VE ELVAN GELDİ

Karaman'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağında su basmasıyla mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Bir yandan motopomlarla ocaktaki suyun tahliyesine çalışılırken, bir yandan da işçilerin bulunduğu bölgeye temiz hava basılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan akşam saatlerinde bölgeye ulaştı. Ocakta incelemelerde bulunup yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Yıldız ve Elvan'ın, incelemelerinin ardından açıklama yapması bekleniyor.

 

"EŞİMDEN HABER YOK"

Öte yandan mahsur kalan 18 işçinin yakınları da çalışmaları ocak çevresinde gözyaşlarıyla takip ediyor. Mahsur kalan madencilerden Nuri İlhan'ın eşi 2 çocuk annesi Ayşe İlhan, "Eşim 2 yıldır kömür ocağında çalışıyordu. Eşim içeride, saatlerdir burada bekliyoruz. Kimse bize bir haber vermiyor" diyerek gözyaşı

döktü.

 

AKOM: İSTANBUL İTFAİYESİ VE AFAD İLE KOORDİNELİ ÇALIŞILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Karaman'ın Ermenek ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen olay nedeni ile alarma geçtiğini duyurdu. Bölgeye kurtarma ekipleri gönderdiğini bildiren AKOM, yaptığı yazılı açıklamada İstanbul İtfaiyesi ve AFAD ile koordineli çalışılacağını kaydederek "Kurtarma çalışmaları için bölgeye 5'i dalgıç 25 personel ile birlikte 10 km den su tahliyesi yapabilen 2 ahtapot, 2 hortum aracı, 4 adet buster pompa (ilave yüksekliğe su çekmek için) 2 motopomp, 5 dalgıç pompa, 1 adet Hızırgüç çok amaçlı afet müdahale aracı, 1 adet Bakım aracı, 1 adet İtfaiye ekipman taşıma aracı, 1 adet mobil büfe, 1 adet lojistik araç gönderildi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2014, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142