YPG'den tehdit

YPG'den tehdit
banner206
Suriye’nin Tel Abyad ilçesi ve çevresinde IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar sürüyor. Türkmenler, YPG komutanları tarafından köylerini boşaltmaları yönünde tehdit edildiklerini savunuyor. 
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesiyle sınır komşusu olan Suriye’nin Tel Abyad ilçesi ve çevresinde Beşşar Esed rejimine karşı ayaklanmanın ilk başladığı günlerde muhalif kanatta yer alan Türkmenler, YPG’nin bölgede IŞİD’e karşı ilerleyişinin devam ettiğini ve YPG komutanları tarafından köylerini boşaltmaları yönünde tehdit edildiklerini anlatıyor. 
Al Jazeera Türk’e konuşan Cephe Suvvar Tel Abyad Komutanı Doktor Ömer Dede, "Türkmen köyleri 1,5 yıldır IŞİD zulmü altındaydı. Şimdi de koalisyon uçaklarının desteğiyle ilerleyen YPG tarafından açıkca köylerimizi boşaltmamız yönünde tehdit ediliyoruz" dedi. 
Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olduğunu, Fransa’nın Lyon Üniversitesi'nde master yaptıktan sonra yeniden ülkesine döndüğünü ve savaşın başlamasıyla Tel Abyad’a bağlı Sert Köyü'nde Türkmenlerden oluşan bir grup kurarak savaşa dahil olduğunu söyleyen Türkmen komutan, şunları anlattı: 
"Son günlerde bize açıkca köylerinizi boşaltın, yoksa yakarız diyorlar. Şu an tam hasat dönemi ve kimse köyünü, evini ve binbir emekle ektiği ekinleri YPG’ye bırakmak istemiyor. Ayrıca Türkmenlerin bu tehditleri dikkate alıp Türkiye’ye geçmesi durumunda yeniden Suriye’ye dönme ve evlerine, köylerine kavuşma şansı olacak mı, bilmiyoruz." 
YPG'nin ele geçirmeye çalıştığı Akçakale sınırındaki Tel Abyad, IŞİD için de kritik önemde. Tel Abyad, IŞİD'in hem yabancı savaşçı geçişi hem de kaçakçılık yapmak için kullandığı güzergâhlardan biri. Tel Abyad neden önemli? PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin amacı kendi denetimindeki Kobani ve Cezire kantonları arasında iletişim sağlayacak bir koridor açmak ve tek taraflı ilan ettiği üç kantondan ikisi olan Kobani ile Cezire arasında mümkün olduğu kadar toprak bütünlüğü sağlamak.

 "Bölge yeniden dizayn ediliyor, IŞİD maşa"
 IŞİD saldırıları başlayıncaya kadar kendi bölgelerinde ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Türkmen komutana göre, bölgede yeni bir dizayn var ve IŞİD bu projenin maşası işlevini görüyor. "Biz Suriye devrimine tüm gücümüzle destek verdik. Esed belasını defetmekten öte herhangi bir gayemiz de olmadı. Ancak süreç ilerledikçe yeni denklemler oluştu. Önce IŞİD büyük bir gürültü kopararak özgürleştirilmiş bölgeleri işgal etti. Sonra ABD ve küresel güçler oyuna dahil oldu. Suriye halkına 4 yıldır yapılan olağanüstü katliamlarına göz yumanlar, bir anda Kürtleri vahşi IŞİD’in elinden kurtaran hümanistlere dönüşüp bölgeye müdahele etti. IŞİD koalisyon tarafından yenilgiye uğratılarak bölgeden çekiliyor. Onlardan boşalan yerlere ise hemen hiç kayıp vermeden ilerleyen YPG yerleşiyor. IŞİD’in olmadığı köyler dahi koalisyon uçakları tarafından vuruluyor. Bu çok net olarak demografik yapıyı yeniden şekillendirme çabasıdır. Şu ana kadar en az 300 Arap ve Türkmen köyünü ele geçirdiler. Bize bu durumda iki seçenek bırakıyorlar; yeni oluşturulan Kürt Ulusal Kantonu'nda YPG hükümranlığı altında yaşamak veya Türkiye’ye göç etmek." 

"Topraklarımız için savaşırız" 
Sadece Tel Abyad çevresindeki köylerde halen 50 binden fazla Türkmen yaşadığını söyleyen Ömer Dede şöyle devam etti: 
"Rasulayn, Derbesiye ve Kamışlı hattında şu an YPG hâkim. Irak Kürt bölgesine açılan Yarubiye kapısı da kendi kontrollerinde. Afrin ve Aynel Arap (Kobani) yine YPG’nin ilan ettiği özerk kantonlar arasında. Şu an tek sorun arada kalan ve ele geçirmek üzere oldukları Tel Abyad. Şayet Tel Abyad'da hakimiyet sağlarlarsa tek parça ve oldukça büyük bir toprak üzerinde egemenliklerini ilan edecekler. Sonraki hedefleri Cerablus ve Çobanbey üzerinden Azez’i de ele geçirip Afrin bağlantısını kurmak olacak. Sonrasında geriye sadece Suriye Kürdistanı'nı ilan etmek kalacak. Bu projenin yüzde 70’lik kısmı tamamlandı, geriye kalan kısmını ise çok fazla sorun yaşamadan tamamlayacaklarına inanıyorlar." "Türkmenler daha önce olduğu gibi kendi kültürü ve varlığıyla yaşamak istiyor" diyen Dede, "Ancak yapay haritalara mahkûm edilmek istenirsek biz de topraklarımız için savaşmaktan kaçınmayacağız. Benimle birlikte 600’den fazla savaşçı köylerimizi korumak için hazır. İstikbalimizi tehdit eden her türlü unsura karşı sonuna kadar savaşma kararlılığındayız ve bu mücadeleyi verirken de Türkiye’nin daima yanımızda olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"Türkiye sınırı hareketlenebilir" 
Halen çatışmaların sürdüğü bölgedeki Türkmen köy ve kasabalarında gerginlik olduğunu belirten Ömer Dede, çatışmaların bu seyirde devam etmesi halinde birkaç güne kadar sınırda yeni hareketlenmelerin kaçınılmaz olacağını, Tel Abyad YPG’nin eline geçerse binlerce Suriyeli'nin Türkiye sınırına akın edeceğini savundu. Ömer Dede; Bab el Hava, Sert, Abatiyn, Kuneytra, Zimbak, Ali Becliye, Hamam Türkmen, Aziziye, Doğaniye ve Zeybekiyye gibi birçok Türkmen köyü ve kasabasının çatışmalardan etkilendiğini, YPG etkisinin artmasıyla sivillerin daha fazla zarar görmesinden endişe ettiklerini belirtti. Akçakale ilçesi sınırında Türkiye'ye geçmek isteyen grupların bekleyişi sürüyor. Sınır boyundaki sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı geçişlerine izin verilmeyen Suriyeliler, Türk askeri mevzilerine yakın bölgelerde kamp kurarak çatışmalardan korunmaya çalışıyor. Suriye'de iç savaşın başladığı Mart 2011'i takip eden aylarda Beşşar Esed rejimine karşı ayaklanan Tel Abyad, Eylül 2012'de muhaliflerin kontrolüne geçti. İlçe Ocak 2014'te ise IŞİD tarafından işgal edildi. 17 aydır IŞİD’in kontrolünde olan Tel Abyad’daki IŞİD mevzileri Ekim 2014'ten bu yana koalisyon uçakları tarafından vuruluyor. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG tarafından başlatılan "Burkan el Fırat" operasyonu kapsamında ilçe iki koldan büyük oranda kuşatma altına alındı. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki sınır kapısı, IŞİD'in Tel Abyad’ı ele geçirdiği Ocak 2014'ten bu yana tüm geçişlere kapalı. Kaynak: Al Jazeera 
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2015, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142