HAMARAT BAŞKANLARA İHTİYAÇ VAR...

Tarihi Şanlıurfa kalesi, Balıklıgöl Kızılkoyun mağaralarının eteğinde, Türkiye’nin en büyük müzelerinin gölgesinde , dergah platosunda kurulan Hamarat çarşısı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Vali Güngör Azim Tuna’nın katılımıyla geçtiğimiz  Cuma günü açılışı yapıldı.

İçerisinde Yöresel yemeklerin yapıldığı,Sanat Galerisi, El sanatları Ürünleri, Yöresel Ürünler, çocuk oyun merkeziyle Üretim yaparak iş hayatına başlayan Kadınların heyecanına tanıklık ettim. Şanlıurfa’da ki Belediyelerin belki de en anlamlı projesidir ‘ Hamarat Eller çarşısı’..

Türkiye Cumhuriyeti, kadınının konumu ve toplumsal alanda güçlenmesi için yapılan çalışmalar açısından dünyada istisnai ve özgün bir tarihsel deneyime sahiptir.  Kadınların ilerlemelerine ve güçlenmelerine ilişkin olarak günümüzde alınan bütün kararlarda ve uygulanan politikalarda bu tarihsel deneyimin yansımalarını görmek mümkündür.

Cumhuriyetinin kurulduğu 1923 yılını izleyen yıllarda gerçekleştirilen reformlardan; Türk kadınını doğrudan etkileyenlerin başında 1924 yılında kabul edilen, eğitimi tek sistem altında toplayarak kadınlara erkeklerle eşit eğitim imkânları sağlayan Tevhid-i Tedrisat Kanunu; kadınların yasal statüsünü bütünüyle değiştirerek gerek aile içinde gerekse birey olarak eşit haklar sağlayan 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunudur.

Bunların yanı sıra kadınların yasal statülerinin eşitlenmesinde diğer önemli aşama ise siyasi hakların kazanılmasıdır. Türk kadınlarına 1930’da yerel, 1934’te de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı birçok Batı ülkesinden önce tanınmıştır. Bugün Ülkemizde  Siyasette, Bürokraside ,iş hayatında Kadının varlığı her gün geçen gün sesini ve gücünü  daha çok hissetmekteyiz.

 

15 Temmuz gecesi Kamyon kullanan Şerife Boz Annemizi hepimiz hatırlıyoruz. Bu Ülke’nin vergileri ile Meclisini ve Halkını bombalayan eli kanlı FETÖ Terör Örgütü içerisinde Dış güçlerin maşası olan Kadın kılıklı ‘Ablaları’ hatırlıyorsunuz.  FETÖ Terör örgünün içerisinde ajanlık yapan bu hain kadınlar Ülkemizde binlerce Genç kızımızı kendi emelleri doğrultusunda kullandılar.  Devletimizin içine nüfuz etmiş binlerce Kadın memur yapılan soruşturmalar sonucunda ihraç edildiler. Ancak , Güzel Ülkemizde  Elleri öpülesi Kadınlarımızın varlığı  bizlere umut ve şevk vermektedir.  Kamyon koltuğuna oturarak kahramanlık destanı yazan Şerife Boz Anne başta olmak üzere burada bulunan tüm Annelerimize sahip çıkma zamanıdır.

Bugün, Ekonomik ve toplumsal kalkınmaya çok ihtiyacımız var.  bu anlamda, büyümeye doğrudan etkisi olan işsizlik ve istihdam, ülkemizin üzerinde en fazla durduğu konu haline gelmiştir. Bu dinamiklerden etkilenen en önemli kesimi şüphesiz kadınlarımızdır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin büyük ölçüde devam ettiği gelişmekte olan toplumlarda refah seviyesinin yükseltilmesi ve kalkınmanın sürdürülebilmesi bakımından kadın istihdamına  Devlet ve  toplum olarak destek vermeliyiz.

 

Türkiye’de kadın istihdamı  giderek artmaktadır, Ancak Şanlıurfa’mız da maalesef  Kadınların istihdamı konusunda çok ciddi sorunlar yaşamaktayız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik beyin katkılarıyla  Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesine önemli yatırımlar geldi. Tekstil başta olmak üzere bir çok sektörde kadınlarımız fabrikalarda çalışmaya devam ediyorlar. Ancak bu sayı yeterli değildir. İşsizlik sorunu Şanlıurfa’nın en büyük sorunudur, Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan Şanlıurfa’da bu işsizlik sorununu çözmek için kadının daha çok istihdam edilmesi ve çalışması gerekiyor, Urfalı kadınlarımızın özel sektörde çalışmalarını ve aile ekonomisine katkı sunmalarını bekliyorum.

Şanlıurfa’nın en önemli konumunda bulunan ‘  Kadın üretiyor, Kadın satıyor’ Hamarat çarşısının açılışı  yetinilmemelidir. Birkez daha üreten ve hayatın her alanında olmasını arzuladığımız Kadınlarımız başta olmak üzere her alanda Eğitim şart. BŞB Sayın Nihat Çiftçi’ye buradan çağrımdır. Urfa’nın Bugün Lale, Çizek Böceğe talebi yok. Urfa’nın İşsizlik sorunu çok. İsşizlik ordusunu bitirmek için kalifiyeli elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Belediyenin birimleri vasıtasıyla özellikle dezavantajlı mahallelerde ihtiyaç duyulan alanlarda kurslar açılmalıdır. Evde tüketen değil, üreten Kadına ve gençliğe yol göstermelisiniz. Belediye Bütçesinden Kadınlara ve Gençlere daha fazla yatırım yapmanız Urfa’nın siyasi geleceği açısından  da önem taşıyacaktır.

Hamarat Eller çarşısında çalışan kadınların çalışkanlığını gördük. Urfa'nın Hamarat elli Başkanlara çok ihtiyacı var. Bu çarşının açılmasında emek harcayan herkese teşekkür ederim.

 

 

YORUM EKLE

banner195

banner142