İslam bilgeleri ve Urfa...

Ortadoğu, özelde İslam Dünyası kan gölüne çevrildiği günümüzde Şanlıurfa Valiliği , Uluslararası İslam Bilgeleri zirvesi ile ‘ Barış, Adalet ve Özgürlük’ konu konfernas ile tüm Dünya’ya İslamın evrensel mesajını iletecek.

Şanlıurfa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Harran Üniversitesi ve Diyanet işleri Başkanlığının katkılarıyla bugün Şanlıurfa’da yapılacak olan Uluslararası İslam bilgeleri konferansın Peygamberler kenti Şanlıurfa’da yapılıyor olması daha büyük bir önem taşıyacaktır.

İslam dünyası için kutsal sayılan Mekke-Medine, ve Kudüs’ten sonra Peygamberler Şehri Şanlıurfa’nın da varlığını artık tüm Dünya’ya bir kez daha ispatlamak zorundayız.

Önce,  Irak, Yemen, Afganistan gibi İslam ülkelerini kan gölüne çeviren Batı, altı yıl önce ateşledikleri Arap baharıyla Ortadoğu coğrafyasını, İslam dünyasının adeta yerle bir ettiler. Ortadoğu’da ki olaylar  sıklıkla Dünya kamuoyunda basın ve diğer araçlarla işlenmeye çalışılıyor ama öncelikle İslam dünyasının hali malum bu ülkeler biraz  dağınık vaziyette belki sık sık bir araya gelmeleri lazım bazı konuları kendi içlerinde konuşmaları, tartışmaları ve bir ortak mesaj vermeleri lazım. İslam Ülkeleri olarak bir endişemiz yok, yüce Allah’ın gönderdiği bir kutsal kitap Kuran’ı Kerim var. Son ve Hak Peygamberimiz Hz. Muhammed var. İslam ve Peygamberimiz yolunda giden İslam alemleri hep İslam toplumlarına hep iyiyi, güzeli, doğruyu tavsiye etmişler o şekilde bir uygulama var. İslam  idare sisteminde de insanlara yapılan muamele belli ve o zamandan belli İslamı kabul eden ülkelerin idaresi altında yaşayan insanların mutlu huzurlu bir hayat sürmüşler bunu zaten iradeciler sağlamakla mükellef olmuş bunu yapmayanlar zaten tarihten silinmiş gitmiş. Günümüz Dünyasında maalesef  İslama karşı ciddi bir algı operasyonu var. özellikle terör örgütlerini kullanarak proje öğütleri vasıtasıyla İslam üzerindeki bu olumlu algıyı olumsuza çevirerek Dünya kamuoyunu etkilemeye çalışma girişimleri var. Buna karşı bir önlem almak bir provaktif yaklaşımla mutlaka savunma değil aksine daha da ötesine geçerek bir şeyler yapmak gerekiyor . Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Diyanet İşleri Başkanı  Mehmet Görmez, başta olmak üzere çok sayıda aydın kesim İslam’ın bir barış dini olduğunu her defasında dile getiriyorlar.  İslam’ın en kutsal kentlerinden birisi olan misafir perver Şanlıurfa’da bu zirvenin düzenlenmiş olması da ayrı bir önem taşıyor.

 

Evet hem öyle  hem de Urfa kadim bir şehir olarak özellikle islamın İslam medeniyetinin önemli bir şehri olarak bir çok alim yetiştiren ve eskiden beri de aslında farklı kültürleri bir arada barındıran bir birine inancı gereği işte dokunmayan karışmayan bir hoş görünün hakim olduğu islamın önemli bir şehridir dolayısıyla hem Urfa’yı bu yönüyle tanıtmak ev sahibi olarak yani Urfa’nın tanıtımı da önemli öncelikle İslam dünyasında özel bir yerin olmasını gerektiğini düşünüyorum. O  yüzden bu programı düzenleyen Vali Güngör Tuna Azim beye, insanlığın doğuşundan bir kadim şehri olan Urfa’dan böyle bir sesin  Dünya ve Dünya kamuoyuna iletilmesi ortak mesaj verilmesinden dolayı tebrik ediyorum.

Diyanet işleri Başkanımız Mehmet Görmez Hoca başta olmak üzere, Bosna Hersek’ten tutun Karadağ, Avrupa’dan, İngiltere’den, Kuzey Afrika Ülkelerin den , Ortadoğu’dan, Türkiye Cumhuriyetlerinden şuan Rusya’nın altında bulunan din adamları, alimler, akademisyenler, yazarlar bunlardan hatır bir elit bir kesimi davet edildi.  Üç gün boyunca İslam’ın bir barış dini olduğu bir kez daha tüm Dünya’ya iletilecek.

Bu programda emeği geçen herkesi kutlarım. 

YORUM EKLE

banner195

banner142