Bakü'de Urfa damgası...

Bakü'de Urfa damgası...
banner206

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Azerbaycan'a resmi ziyareti kapsamında Türk iş adamlarıyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye ve Azerbaycan İş adamları ve Sanayiciler İctimai Birliği tarafından organize edilen iş yemeğinde iki ülke arasında farklı alanlarda sürdürülen başarılı işbirliği müzakere edildi.

TÜİB Başkanı Şanlıurfalı İş adamı Hüseyin Büyükfırat, Türk işadamları için Azerbaycan'da her türlü imkanın mevcut olduğunu belirterek, iki kardeş ülkenin her alanda birlikte çalışmaya hevesli olduğunun altını çizdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun katılımıyla gerçekleşen buluşmada konuşan Büyükfırat"Ben uzun senelerdir Azerbaycan'da yaşıyorum. Azerbaycan ve Türkiye ortak soy, ortak dil ve ortak tarihle bir birine sıkıca bağlanmış iki devlet. Bu yüzden de ilişkilerimizde güçlü bir karşılıklı güven söz konusu."

Büyükfırat, ayrıca TÜİB'in FETÖ'nun başarısız darbe girişiminden sonra vatansever Türk işadamları tarafından kurulduğunu, milli değerleri üstün tutan insanları bir araya getirerek, Türkiye-Azerbaycan ekonomik ilişkilerine destek olduğunu ifade etti. Konuşmacılar iki ülke yönetimi tarafından kabul gören TÜİB'i , etkili çalışmalarıyla kısa zamanda kendisinden söz ettirmeği başardığını belirttiler. Doğup büyüdüğü Urfa'yı Bakü'yle bir biriyle kıyaslayan işadamı, Bakü'de evinde olduğu gibi rahat hissettiğini dile getirdi. 

Görüşmenin sonunda ,Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Sarıeroğlu Hüseyin Büyükfırat ‘a hediye takdim etti 

Hüseyin Büyükfırat ünlü Azerbaycan şairi Nizami Gencevi'nin eserlerini hediye etti. Jülide Sarıeroğlu, Türk işadamlarıyla birlikte düzenlenen görüşmeden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
Bakü'de ki müzakarede SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı'da kurumu ile ilgili faaliyetlerini dile getirdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selim Müslümov'un eş başkanlığında başkent Bakü'de Türkiye-Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları Ortak Daimi Komisyonu 9. Toplantısı yapıldı.

Toplantının ardından bakanlar, taraflar arasında çalışma ve sosyal güvenlik alanlarındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik protokolü imzaladı.

Sarıeroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, protokolde, iki ülkedeki iş gücü piyasalarındaki işsizlerin, iş gücü piyasasına girmek isteyenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için eğitim faaliyetlerinin yapılması, elektronik istatistik altyapıların oluşturulması konularında tecrübe paylaşımı, iş gücünün her iki ülkede de karşılıklı olarak hayatlarının kolaylaştırılması konusunda adımların atılması gibi maddelerin yer aldığını belirtti.

Protokolde, çalışma izinleri konusunda daha kolaylaştırıcı prosedürlerin uygulamaya konulmasının da yer aldığını ifade eden Sarıeroğlu, iş sağlığı ve güvenliği konusunda inşaat sektörü başta olmak üzere iş birliğini geliştireceklerini, kayıt dışılıkla mücadelede daha sıkı çalışacaklarını, kadın, genç ve engellilerle ilgili proje paylaşımında bulunacaklarını kaydetti.

Toplantıları daha düzenli hale getireceklerini söyleyen Sarıeroğlu, "Her konuda güçlü bir ilişki seviyesi var. Bunları önümüzdeki dönemde projelendirerek , istişare ve dayanışmamızıçalışma hayatının her alanında artırarak daha faydalı sonuçlar elde etmek için adımlarımızı güçlü şekilde atacağız. En üst seviyede olan ilişkilerimiz dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku salıyor. Birlikteliğimiz ve kardeşliğimiz daim olsun." dedi.Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 19:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
memet karageçili
memet karageçili - 2 yıl Önce

yegenimiz hüseyin büyükfırat çok girişken

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142