Bilim ödülleri verildi

Bilim ödülleri verildi
banner206
 Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen 'TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği'  dereceye giren icatlar için ödül töreni düzenlendi. Turgut Özal Parkında düzenlenen ödül töreninde jüri tarafından dereceye girenler icatların mucitlerine ödülleri verildi. 
Şanlıurfalıların yoğun ilgi gösterdi ödül törenine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Mahmut Kaçar, Halil Özcan, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İlçe Belediye Başkanları, Oda Başkanları, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Bilim şenliğinin Şanlıurfa'ya çok yakıştığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi: "Bilim şenliği, gençlik buluşması, gençlik festivali Şanlıurfa'mıza çok yakıştığını düşünüyorum. Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde paydaş kurumlarımızla planladığımız bu projeye Şanlıurfa'nın gençleri sahip çıktılar. Şanlıurfa'da bir şenlik havasında gençler projeleriyle katıldılar, düşündüler, uyguladılar, icat çıkardılar. 3 günlük izlenimimde 65 stantta, 8 sergi alanında 81 ilde katılım gösteren 5 bin proje ve yarışmaya dahil edilen seçilen 500 proje yarıştı. 50 jüri proje ödüle layık görüldü. Şenliğe 120 bin kişi katılım göstermiştir. Şanlıurfa Türkiye'nin en genç ilidir. Şanlıurfa ilim, bilim, müzik, kültür ve peygamberler şehridir. Bu kadar güzel değerleri olan bir ile hizmeti ibadet aşkıyla yapıyoruz" dedi.

Bilimin zaten Şanlıurfa'da olduğunu belirten Milletvekili Mehmet Ali Cevheri: "Bilim Şanlıurfa'da doğuyor. Harran ve Urfa bilimin merkeziydi. İnanıyorum ki buradan doğacak ilimle sadece Ortadoğu değil tüm dünyaya ışık yayacaktır" dedi.

Dünyanın ilk islam üniversitesinin olduğu toraklarla böyle bir etkinliğin önemli olduğunu vurgulayan Milletvekili Mahmut Kaçar: "Şanlıurfalılar olarak bilimin ilk kıvılcımını tekrar bu topraklarda olmasının heyecanını yaşıyoruz. Yiğit düştüğü yerden kalkar misali binlerce yıl medeniyetlerin merkezi olan bu toprakların yeniden bilimle irfanla buluşmasına hep birlikte katkı sunuyoruz" Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan şenliğin önemli bir başlangıç olduğunu sözlerine ekledi.

Ödül alanları tebrik ederek konuşmasına başlayan Milletvekili Halil Özcan: "Bu şenlik güzel bir başlangıç oldu, devamını bütün kurumlarımızın desteği ile laboratuarlar ve atölyelerle destekleyerek imkanlar sunarak bu projelerin gelişmesi ve büyümesini sağlayacaktır" diyerek müslümanların bilimde öncülük ettiğine dikkat çekti.

Bilim Şenliği adı altında geniş katılımlı bir çalışmanın yapıldığını ifade eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin: "Tüm ilerimizden katılım sağlayan gençlerimizin burada becerilerini, hünerlerini, yeteneklerini gösterebilecekleri bir ortamı, bir faaliyeti, bir etkinliği gösterebileceğimizi gösterdik. Şanlıurfa tarihin, medeniyetin, kültürün, ilimin, bilimin beşiği olan ender şehirlermizdendir. Bu güzel etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyemize, ilçe belediyelerimize, Valilik kuruluşlarına, GAP İdaresine, Kalkınma Ajansına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise düzenlenen Bilim Şenliğinin kentte ve gençlere katkısından dolayı emeği geçenlere teşekkür ettiler. 

Yapılan konuşmaların ardından 81 ilden 5 bin katılımın olduğu ve seçilen 500 projenin yarıştığı 'TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği'nde jüri tarafında dereceye giren icatların mucitlerine protokol üyeleri tarafından öğrencilere sahnede ödülleri verildi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142