Çiftçilerin bulduğu mozaikler o döneme aitmiş

Çiftçilerin bulduğu mozaikler  o döneme aitmiş
banner206
Geçen hafta Gölbaşı İlçesi’nde çiftçiler tarafından bulunan ve 1500 yıllık olduğu tahmin edilen hayvan figürlerinin yer aldığı mozaiğin, erken Roma döneminden kalma olduğu anlaşıldı. 
Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları, hayvan figürleri olan mozaiklerin bir gelenek çerçevesinde yapıldığını ve genellikle yapıların tabanında yer aldığını söyledi.

Mozaikler, incelemenin ardından Adıyaman Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildi. 22 Haziran’da ise Besni İlçesi Sugözü Mahallesi’nde bir çifti tarafından bir mozaik bulundu ve yetkililere haber verildi.


Üzerinde 4 satır yazının yer aldığı mozaiğin, Doğu Roma döneminden kalma olduğu ve 1500 yıllık olduğu bilgisi verildi. Mozaiğin hangi yapının parçası olduğu ya da üzerinde ne yazdığı konusunda ise hiçbir yetkili açıklama yapmadı.

YUNAN ARKEOLOG SIRRI AÇIKLADI

Arkeologlar o dönemi bilen bir uzmanın yazıyı tercüme edebileceğini söylerken, araya bayram girmesi de uzmanlara ulaşmamızı engelledi.

Yunanistan’daki Atina Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Konstantinos Kopanias ile Prof. Dr. Sophia Aneziri konu ile ilgili açıklamada bulundu.

PROF. DR. ANEZİRİ: MARANA YAZDIRMIŞ

Prof. Dr. Kopanias, ilk görüşte mozaiğin Bizans döneminden kalma Grek yazıtı olduğunu, muhtemelen 5. yüzyıldan kaldığını ancak yazıtları çözme işini, bu alanda uzman olan Prof. Dr. Sophia Aneziri’nin yapabileceğini aktardı. 

Grek yazıtlar alanında uzman olan Atina Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sophia Aneziri, kısa sürede sorularımızı yanıtladı. Prof. Dr. Aneziri, mozaikte şu yazının yer aldığını belirtti: “Bu en kutsal günlerde ve Aziz Marana huzurunda, kutsal bir kilise bu topraklarda yükseldi. 

‘JÜSTİNYEN DÖNEMİ’

Görüşlerine başvurduğumuz Arkeolog Nezih Başgelen’den aldığımız bilgiler, Yunanlı profesörün açıklamalarıyla örtüştü. 

KAYNAK:HABERTÜRK
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142