Hakan bir kez daha Gülpınar'ı yazdı...

Hakan bir kez daha Gülpınar'ı yazdı...

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bugün bir kez daha Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili AB Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar'ı yazdı. 

İşte O yazı...

BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE KASIM GÜLPINAR SON günlerde yaptığı konuşmalardan cümleler cımbızlanarak bambaşka noktalara çekilen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar’ın bilinmeyen yönlerini takdim ediyorum: Beş dil bilmektedir kendisi... Fransızca, İngilizce, Kürtçe, Arapça ve Farsça... Fransa Cumhurbaşkanı’ndan Legion d’Honneur nişanı almıştır. AB Uyum Komisyonu Başkanı’dır. Dört dönemdir milletvekilliği yapmaktayken yeni dönemde aday olmamaya karar vermiştir. Milletvekilliği yaptığı dönemler içinde maaş almamış, devletin imkânlarından yararlanmamıştır. Hiçbir sağlık harcamasını devlete ödetmemiştir. “Emaneti ehline verin” düsturunu benimsemiş bir isimdir. Dinin hikmetli düsturlarının siyaset alanında değerlendirilmesi gerektiğini savunan bir isimdir. Batı’da birçok politikacının dini umdeleri, siyaset sahnesine taşımasının hiç kimse tarafından yadırganmadığına dikkat çekmektedir.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ın bir konuşması...

Sağda solda yalan yanlış aktarıldı.

Bu nedenle de tartışıldı, tartışılıyor.

*

Konuşmayı baştan sona dikkatle dinledim.

Gülpınar’ın söylediklerini iki bölümde toplamak mümkün:

*

Konuşmasının birinci bölümünde şöyle diyor Gülpınar:

“Allah, Kuran’da emaneti ehline veriniz diyor. Allah’ın bu emrine uymakla mükellefsiniz. Uymazsanız hesap gününde bunun hesabını verirsiniz.”

*

Konuşmasının ikinci bölümünde ise şöyle diyor Gülpınar:

“Dört dönem emaneti verdiniz ve bizi milletvekili yaptınız. Mahşerde emaneti bize verdiğinizden dolayı Allah inşallah sizden hesap sormayacak.”

*

Birinci bölümde söylediklerine baktığımızda...

“Emaneti ehline veriniz” ölçüsünün hatırlatıldığını görüyoruz.

Akrabaya değil, yakına değil, aynı aşiretin mensubuna değil, dayı oğluna değil, amca kızına değil, çok namaz kılana değil, sağcıya değil, solcuya değil, liberale değil, okul arkadaşına değil...

Ehline... Yani layık olana... Yani liyakat sahibine... Yani işi bilene...

Kısacası şahane bir ölçü ve işte bu ölçüyü hatırlatıyor Gülpınar!

İyi de yapıyor!

*

İkinci bölümde söylediklerine baktığımızda ise...

Karşımıza Mehmet Kasım Gülpınar’ın hakikaten bir “emanet ehli” olup olmadığı meselesi çıkıyor.

*

Mehmet Kasım Gülpınar bir emanet ehli midir?

Bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum.

Yarın mahşerde “Kasım Gülpınar emanet ehlidir... Ona oy verenlerden hesap sormuyoruz...”denecek mi, denmeyecek mi?

Bunu da bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum.

Ama bildiğim bir şey var ki o da şu:

Mehmet Kasım Gülpınar, kendisiyle ilgili azıcık da olsa kuşku duysa iyi eder.

Bazen geceleri yatarken “Allah’ım! Ben bu emanetin gerçekten ehli miyim acaba? Benden daha ehilleri de var mıdır acaba?” falan diye içinden geçirmeli ve birazcık huzursuz olmalı.

*

Ancak böyle yaparsa...

Allah’ın rızasını daha fazla kazanırmış gibi geliyor bana.

Yine de kendisi bilir tabii...

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 15:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut  kadak
Mahmut kadak - 2 yıl Önce

Ahmet bey yada ahmet abe .......sadece tek birşey söyleyeceğim biraz gayret etsen de m.kasim beyi kendisinden değil urfaya gelip araştırın bence ....sindi ben de onu çok seviyorum bana sorsan .....anlatmam için saatler lazım böyle bir insanı ....babama sorsan günler lazım....dedem sağ olup sorsaydık aylar yıllar lazım derdi....o yüzden gelin urfaya onu sevmeyen tabi bulursanız birine sorun ......

ahmet GÖNCÜ
ahmet GÖNCÜ - 2 yıl Önce

Adaşım sana şöyle diyecem gürpınar hakkında olumlu bilgiler veriyorsun eger doğruysa güzel günümüzde böyle milletvekili zor bulunurken yaho karşı şer ittifakta sırf başkan devrilsin ülke nolursa olsun diyen 4 benzemezlerden uğracağına yine dönüyorsun!!!

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142