Nesibe Hatun İmam Hatip Lisesinden Anlamlı etkinlik

Nesibe Hatun İmam Hatip Lisesinden Anlamlı etkinlik
banner206
Şanlıurfa'da, Nesibe Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Kut’ul Amare Zaferi’nin 100. Yıl Kutlama Programı  kapsamında okul konferans salonunda bir dizi etkinlik düzenlendi. Okul müdiresi Birgül YELİMLİBAĞ yönetiminde Müzik öğretmeni Merva EGE ve Tarih öğretmeni Melüt ÇEVİRİCİ tarafından organize edilen etkinlik büyük takdir topladı. 

 
Günün anlam ve önemi hakkında açıklama yapan Nesibe Hatun Kız İmam Hatip Lisesi Müzik öğretmeni Merva EGE ‘’ Kut’ul Amare Zaferi 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür.


Biz de bu anlamlı zaferi unutmadık ve okulumuzda bugün bu kutlu ve yüce zaferin mimarlarını anarak, kazandıkları şanlı zaferi bir kez daha kutladık. Grup Dergah ekibinin birbirinden anlamlı ilahileri, şehitlerimiz için duaları ve mevlidi şerif dinletisi ile yüce şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ettik. Okulumuz öğrencileri tarafından zaferle ilgilidua sahnesi canlandırıldı.
Programımızda ayrıca Çanakkale zaferi ve 15 Temmuz Demokrasi Zaferi de hatırlanarak okulumuz öğrencilerine sinevizyon gösterisi yapıldı. Bu günleri yıllar öncesinden kazanıp bize armağan eden atalarımıza çok şeyler borçluyuz. Hepsini saygıyla yad ediyoruz. Bu tür etkinliklerde öncü kurum olan okulumuzun etkinlikleri dönem sonuna kadar devam edecektir.’’ Dedi.
Program sonunda okul yönetimi tarafından Grup Dergah ekibine desteklerinden dolayı teşekkür edilerek hediyeler takdim edildi.
 
Kütül Amare Nedir.?
29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür.
Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda çarpıştığı cephelerden biri, İngilizlere karşı oluşturulan Irak cephesidir. Osmanlı dönemi kaynaklarında Irak-ı Arap olarak adlandırılan bölge, Dicle, Fırat havzasında tarihteki Mezopotamya’yı (Verimli Hilal) içine alır ve Basra Körfezi’ne kadar uzanır.
Irak petrollerini ele geçirmeyi amaçlayan İngilizler, 6 Kasım 1914 tarihinde Basra Körfezinden Şattülarap ağzındaki Fav mevkiine asker çıkararak saldırıya geçmişler, ilerleyen aylarda bu saldırılarını kuzeye doğru genişletmişlerdir. İngilizler, 3 Haziran 1915 tarihinde Kut’ül-Ammare’yi, Temmuz ayı sonlarına doğru da Nasıriye’yi işgal etmişlerdir. 23 Kasım 1915’de ileri harekata geçen Türk birlikleri, General Townshend komutasındaki İngiliz ordusunu geri püskürterek Kut-ül Ammare’de çember içerisine almayı başarmışlardır. Kut’ül-Ammare’yi bir kale gibi savunan General Townshend, 29 Nisan 1916 tarihinde teslim olmak zorunda kalmıştır. Türkler, Kut’ül-Ammare’de İngilizlerden başta Tümen Komutanı General Townshend olmak üzere toplam 13 general, 481 subay ve 13.300 askeri esir almışlardır.
Tarihe Kut ül Amare zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birlikleri ise 25 bin askerini kaybetti. Kut ül Amare savaşı sırasında Türk birlikleri sınırlı sayıda uçakla önemli görevler yaptı. Keşif görevleri yapan Türk uçakları bir taraftan da düşman hedeflerini bombardıman etti. 26 Nisan 1916’da Kut ül Amare’deki İngiliz kuvvetlerine erzak yardımına çalışan bir İngiliz uçağı da Türk avcı uçağı tarafından düşürüldü.
Ancak kazanılan bu tarihi zafere rağmen savaşın genelinde mağlup olan Türk ordusu, takviye edilen İngilizlerin bölgeyi Şubat 1917’de işgal etmesine engel olamadı. Irak’ın güneyine 1914 sonlarında çıkarma yapan İngilizler, ancak Mart 1917’de Bağdat’a ulaşarak kenti işgal etti.
Kut’ül-Ammare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale’den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir. Halil Paşa, Kut’ül-Ammare zaferinden sonra 6’ncı Ordu’ya yayınladığı mesajında şöyle demiştir:
“Arslanlar!
Bütün Türklere şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum.
Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10.000 erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut’ta 13 general, 481 subay ve 13.300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30.000 zayiat vererek geri dönmüşlerdir.
Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır.İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.”
Avustralyalı araştırmacı Dr. Gaston Bodart tarafından Kut’ül-Ammare Zaferi, “İngiliz prestijinin Birinci Dünya Savaşı’nda yediği en büyük darbe olarak yorumlanmaktadır.”
Halil Paşa, Kut’ül-Ammare’nin teslim alındığı gün orduya bir tebrik mesajı yayımlamış ve bu günün “Kut Bayramı” olarak kutlanmasını istemiştir.

                      KUT ‘ ÜL AMARE ZAFERİ  ŞİİR

 
Dünya ülkelerinin yine bir oyunuydu
Üzerimize oynanan
Amaçları bizi bölmek parçalamak
Petrole ulaşmaktı

Kahraman Türk ordusu
Gösterdi kendini İngiliz ordusuna
Güçlüydüler topla tüfekle ancak
Türklerin iman gücünü bölünmez

Bütünlüğünü hesap edemezlerdi
Binlerce asker binlerce subay
Irak’ın Kut bölgesinde diz çöktü
Komutanımız Halil Paşa önünde

Unutulmaz bu zaferi tüm dünya duydu
Yazdı tüm gazeteler Türk’ün yenilmezliğini
Bir kez daha tüm dünya gördü bizi
Çanakkale’den sonra en büyük

Zaferimiz kutlu günümüz bugün
Her zaman anacağız bu güzel günümüzü
Unutturmayacağız Osmanlı’nın başarısını
Vermeyeceğiz vatanımızın tek parçasını

Dur yolcu! bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277