Uzun: ' Basın özgürlüğü kaçınılmazdır'

.

Uzun: ' Basın özgürlüğü kaçınılmazdır'
banner206
Gazeteci Reşat Uzun, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle, kaleme aldığı son yazısında Urfa medyasının sınavı başarıyla geçtiğini yazdı. İşte O yazı...
 
Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, tarihi konusunda üzerinde anlaşmazlık bulunsa da Türkiye'de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan günüdür.

 ‘Gazetelerin sansürsüz yayınlanmaya başlandığı 24 Temmuz 1908 tarihine istinaden, ülkemizde her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" belki ilk kez bu anlamlı bir şekilde kutlanıyor. Teknolojinin her gün hızla geliştiği günümüz dünyasında özellikle sosyal medya ile birlikte etkinliği her geçen gün artan basın ve yayın kuruluşları, yaşamımız ve özellikle demokrasimizin ayrılmaz unsuru haline gelmişlerdir.

Türkiye’de son yıllarda her ne kadar  gerçek anlamda Gazeteciliğin yapılmadığı konuşulsa da ,Türk Basını 15 Temmuz akşamı büyük bir sınavı başarıyla geçerek Halkın takdirini kazanmıştır. Vatan, Bayrak ve Millet için kalbi çarpanlara selam olsun. 

Başta Ntv, CNN Türk, Milliyet, Ülke Tv, kısacası tüm Ulusal medya kadar Yerel medya kuruluşlarımız bir grup FETÖ’cü ve Cuntacı Askerler tarafından yapılan darbe girişimi karşısında Halkının ve Hükümetinin yanında yer alarak yaşanan  gelişmeleri, doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde kamuoyunun bilgisine sunarak toplumu doğru bilgilendirerek  büyük bir görev ve sorumluluğu da üstlenmiş, Bombalar ve silahların gölgesi altında tehlikeli ve zor şartlarda bile canları pahasına toplumu  bilgilendirmeye, gerçekleri haber vererek halkımızı aydınlatmaya devam etmiştir. İşte böylesine hayati bir dönemde Ulusal ve yerel medya  toplumun ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili güvencesi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.  Bir kez daha anlaşılmıştır ki! Basın özgürlüğü artık kaçınılmazdır. ..

Şanlıurfa’da, Ülke menfaatlerini ve kamu düzeninin korunmasını göz ardı etmeyen ve Darbe  gecesinde Valilik makamı başta olmak üzere , Savcılık ve Emniyet ile diğer kurumların açıklamalarını kamuoyuna doğru  bilgilendiren , Halkının yanında yere alan Urfastar Gazetesi başta olmak üzere , GTV, Kanalurfa, Urfanatik, GAP Gündemi, İpekyol Gazetesi  kısacası Urfa medyasının tamamına yakını büyük bir fedakârlık örneği göstermiştir. Fakat toplumun kin ve nefretini kazanan da olmadı değil!... Herkes Onları çok iyi tanıyor.

Elinde ki medya gücünü silah olarak kullanmayan, Basın ilkelerine sadık kalan, kalemini şantaj olarak kullanmayan kişi ve hak ve özgürlüklerine saygı gösteren gazetecilerin ve yazılı, görsel  kuruluşlarında görev yapan emekçilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor.

Yeniden görüşmek dileğiyle…

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2016, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142